SULTANAHMET HAKKINDA

Sultanahmet, sadece İstanbul için değil Türkiye ve dünya için özel bir yer. Adını büyük bir padişahtan alır. Bu tarihi mekan Fatih ilçesine bağlı muazzam bir semt... Sultanahmet Camii de eşsiz güzellikleriyle İstanbul'a ayrı bir güzellik katıyor... Ayasofya'nın essiz güzelliği. Milyon (Million) Taşı Dünya burayı dolaşmaya geliyor. Sultanahmet otelleri ise ziyaretçileri çekmek için olağan üstü bir çaba sarfediyor.

Sultanahmet denilince akla bir çok yer gelebilir. Ama ilk önce burayı yaptıran padişahı anmadan olmaz. Yaptırdığı Sultanahmet Cami yüzyıllardır ayakta dimdik duruyor. Gezilmesi şiddetle tavsiye edilir. İstanbulluların bildiği bu yer özellikle ramazan ayında farklı bir havaya bürünüyor.

Sultanahmet Camii(blue mosque) ramazanda gezmeye gelenler de oranın manevi havasında müthiş etkileniyorlar. Her yer insan seli halinde buraya hucum ediyor. Ordaki maniviyati bir nebze olsun tatmak için... Kendi içinde bir çok gizemi de barındırıyor.

Sultanahmet Ayasofya: Bu mekanın değerini arttıran bir diğer yer ise Ayasofya. Dünyadan buraya akınla insan gelip ziyaret ediyor. Hem Müslümanlara hem de Hıristiyanlara hitap eden bir yer olması burayı değerli yapan yerlerden biri...

Yerebatan Sarnıcı size yerini altında farklı bir dünya olduğuna inandıracak. Dolaştığınız bir çok yerden farklı bir yapısı var. Sizi oraya çeken etkenlerden biri.

Sultanahmet At Meydanı, çok eski bir yerdir. Çevre düzenlemesi yapılan yerin etrafına müzeler yapılmıştır.

Topkapı Sarayı, Osmanlı'nın ihtişamının bir göstergesidir. Kültür ve Turizm Bakanlığının üzerine titrediği Osmanlı Sarayı tarihimize ışık tutan bir yapıdır.

Sultanahmet Köftecisi ise oranın tavsiye edilen yerlerinden biri. Köfte piyaz eşliğinde lezzeti tadabilirsiniz. Yılların verdiği tecbübe lezzet hiç bitirmiyor. Sabit kalıyor. Sultanahmet Köftecisini de bu zamana oranın en önemli lezzet yeri yapan bu değerler...

Sultanahmet otelleri ise konforlarıyla özellikle yabancı turistlerin takdirini toplamış olan bir yer. İstanbul'a gelen turis sayısı özellikle de bu bölgede ciddi bir ekonomi oluşturuyor.

Milyon Taşı çok göz önünde olmasada, çok kişi bilmese de özel bir yer. Burda kurulan medeniyetler buraya dünyanın ortası olarak kabil etmiş ve burdan ülkeler olan uzaklıkları hesaplamışlardır.

Sultanahmet'te bulunan kafeler. Bu kadar yeri dolaştıktan sonra dinlenmek sizin de hakkınız. Türk kahvesi yapan çok güzel yerler bulabilirsiniz. Bazı yerlerde bulunan semazen gösterileri size ayrı bir keyif yaşatacak...

Sultanahmet Meydan'a nasıl gideceğiniz ulaşım araçlarıyla ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Harita üzerinden resimli anlatımla sitemizden bulabilirsiniz.

2 yorum:

  1. Doğup büyüdüğüm sultanahmet seninle grur duyuyorum
    www.sultanahmet.biz

    YanıtlaSil
  2. Gercekten çok özel birr yer. Tarihi mekanlariyla Sultanahmetten gurur duyuyoruz. Sitenizden daha ayrintilari ve daha farklı mekanları tanımanız gerekiyor.

    YanıtlaSil

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR