6 Mayıs 2017 Cumartesi

Drenaj

Drenaj nedir? Drenaj ne demektir?
Drenaj, (İngilizce Drainage) (Akaçlama), bir zeminde, insanda bulunan bir yarada, tarımda veya inşaatta suyun tahliyesini sağlamaya denir. Bir yapının içinde veya dışında olduğu gibi aynı zamanda, toprakta, ameliyat sonrası yaradaki fazla suyun aktarılmasında denir. Bu sular aktarılmaz ise yapıya, tıbbi tedaviye veya tarımsal alanınıza zarar verir. Drenaj, sudan kaynaklanan zararları ortadan kaldırmak için yapılan çalışma ile suyun tahliyesine demektir.

İç ve dış drenaj nedir?
Drenaj, iç ve dış drenaj olarak ikiye ayrılır. İç drenaj, bir yapının içinin (örnek bodrum katının su basması) su dolması sonucu oluşmasına denir. Su pompasıyla tahliye edilir. Bu suyu kısa zamanda tahliye etmek gerekir ki, erken boşaltılmayan su zaman içinde inşaata çok büyük zararlar verir.
Dış drenaj, bir yapının temelinde eğer dere, su yatağı, kanalizasyon gibi temele zara verecek suları çeşitli inşaat teknikleriyle başka bir yere taşımaya denir. Basınçlı suyun oluşmasını engellemek için yapılan çalışmaya denir.  Çünkü toprak su ile karşılaştığı zaman fiziksel değişim gösterir. Bu da yapının zemine zarar verir.

Tarımda ve tıbbi drenaj nedir?
Tarlalarda bulunan fazla suyun, bitkiye zarar vermesini önlemek amacıyla suyun tahliyesine tarımda drenaj denir.

Bir yarada su toplaması ve ameliyat sonrası oluşan suyun hastaya zararını ortadan kaldırmak için yapılan boşaltılmaya ise tıbbi drenaj denir. Postural drenaj, hastayı öksürterek, akciğerlerde biriken salgıların dışarı atılmasını sağlayan yönteme denir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR