8 Mart 2017 Çarşamba

Praepositus sacri cubiculi

Praepositus sacri cubiculi nedir? Tarihi hakkında bilgi...

Praepositus sacri cubiculi, (Yunanca : πραιπόσιτος τοῦ εοσεβεστάτου κοιτῶνος), Bizans İmpadatorluğu'nda kıdemli rütbeli görevliye verilen makamın adıdır. Bu rütbede olan kişiler hadım edililirlerdi. Praepositus sacri cubiculi imparatorluk içinde sözleri geçen saray görevlileriydi. Hatta kendileri için saray bile yapılmıştır. Sultanahmet'teki Antiochos Sarayı bu konuda örnek gösterilebilir. Bu makam 11. yüzyıla kadar kullanılmıştır.

Praepositus sacri cubiculi tarihi

Praepositus sacri cubiculi rütbesi,  ilk kez I. Constantine (306-337) tarafından kurulduğu  düşünülüyor. İlk zamanlar Praepositus sacri cubiculi, yatak odası, gardırop ve resepsiyondan sorumlu kişilerdi. Daha sonra II. Constantine tarafından güvenlik nedeniyle daha güvenilir bir hale getirilmenin adımlarını attı.

Bu makama yükselen kişiler yatak odalarına girebildikleri için hadım edilmeye başlandı. Praeposituslerde güvenlik nedeniyle daha sıkı tutularak, yeni tercih sebebleri aranıyordu. Artık seçilme öncelikleri daha yaşlı, kendini ispatlamış, eğitimli ve güvenilir kişilerden seçilmeye başlandı. Eğitimli olmaları nedeniyle de, öğretmenlik görevlerinide yüklenmişlerdi. Bu kıdemli asistanlar imparatora yakınlıkları nedeniyle zaman içinde (4 yüzyıl boyunca) daha da güçlenmeye başladılar.

Artık Praepositus sacri cubiculi makamı önem kazanmıştır. Çünkü yönetimde de söz sahibi olmaya başlamışlardır. 4 yüzyıl geçtikten sonra ise Quaestor (devlet hazinesinden, cezai işlerden ve finansal işleri denetlemekten sorumlu memurlar) makamıyla eşdeğer bir makama ulaştılar. Hatta Antiochos adına saray bile yapıldı. Ama makamların zemini çok kaygandı. Eğer hata yaparsanız bu rütbeden basit bir memur haline gelebilirdiniz. 11. yüzyılda bu rütbenin son bulmuştur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR