19 Mart 2017 Pazar

Mezmur nedir? 23. Mezmur

Mezmur nedir?
Mezmur, Yahudilerin kutsal kitabı Zebur'un bölümlerine denir. Mezmur, Davud'un (Aleyhisselam (Müslümanların kabul ettiği peygamber - Yahudilerin, İsrail Krallığı’nın üçüncü kralı ve Kudüs kentinin kurucusu olarak kabul edilir)) ilahi ve dua kitabına denir. Mezmurlar aynı zamanda Musevi ileri gelenleri tarafından da ek yapılmıştır. Musevilerin; övme, tapınma, ağıt, düşmanın cezalandırılma­sı, bağışlanma, şükran, yardım, kutsanma, korunma ve kurtuluş için yazdıkları ilahiler ve dualar kitaplarının bölümlerine mezmur denir.


Musevilerin Zebur'a bakış açısı
Museviler, Zebur’u (Müslümanlar için bir vahiy kitabıdır) vahiy kitabı olduğunu kabul etmezler. Museviler mezmurları, David HaMeleh (Kral Davut) ve Şlomo HaMeleh (Kral Süleyman) tarafından MÖ 560'da yazılmış şiir, ilahi ve dua kitabı olarak kabul ederler. Tanrı sözü olduğunu kabul etmezler.

Mezmurların okunuş şekli
Muzmurlar, bir ensturmanla söylenirler. Mezmurun başında hangi ensturmanla çalınacağı belirtilmiştir. Toplam 150 mezmur bulunur. En uzunu 119'uncu mezmur, en kısası 117'nci mezmurdur.
Mezmurlar, şiirsel şekilde yazılmışlardır. Bu şiirler bir bölümü paralelizm şeklinde yazılan şiirlerdir. Paralelizm şiirleri, birinci dizedeki yazılan şiiri alt alta farklı şekillerde yazarak tekrarlamaya denir. Bazı mezmurlar (9, 10, 34, 37, 111, 112, 119 ve 145.) akrostiş şeklinde yazılmıştır. Bunlar tüm İbrani alfabesi başında olacak şekilde yazılmış şiirlerdir.

İlk Mezmur “Ne mutludur o adama ki, kötülerin öğüdü ile yürümez ve günahkarların yolunda durmaz” cümleleriyle başlar, son Mezmur da, “Bütün nefes sahipleri Rabbe hamdetsin, Rabbe hamdedin” diyerek biter.
Örnek olarak 23. Muzmur
“RAB çobanımdır, Eksiğim olmaz. Beni yemyeşil çayırlarda yatırır, Sakin suların kıyısına götürür. İçimi tazeler, Adı uğruna bana doğru yollarda öncülük eder. Karanlık ölüm vadisinden geçsem bile, Kötülükten korkmam. Çünkü sen benimlesin. Çomağın, değneğin güven verir bana. Düşmanlarımın önünde bana sofra kurarsın, Başıma yağ sürersin, Kâsem taşıyor. Ömrüm boyunca yalnız iyilik ve sevgi izleyecek beni, Hep RAB’bin evinde oturacağım.”

Mezmurlardan söylenen, ibadet etmek için söylenen ilahiler aynı zamanda protestan hıristiyanlar tarafından da kullanılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR