1 Kasım 2016 Salı

Musul hakkında

Musul tarihi hakkında kısa bilgi. Tarih boyunca Musul kimin elinde kalmıştır. Musul nerede, haritadaki yeri neresi, komşuları kimler?

Musul (Arapça: موصل, Kürtçe: Mûsil), Havlan ya da Mavsil de denir. Nufusu Araplar, Türkler ve Kürtler'den oluşur. Musul, Dicle Nehri kıyısında, eski Ninova şehrinin batısında kurulmuş, Irak'ın en büyük şehirlerindendir. Hz. Ömer (r.a.) tarafından fetih yapılmadan önce Hıristiyanlığın merkezlerindendi. Büyük Selçuklu ve Atabeklerin zamanında en iyi, ferah dönemlerine ulaşmıştır. Bedreddin Lülü zamanında (1233-1251) zirve noktasına çıkmıştır. Moğollar, 1261'de istila edilerek yağmalamıştır. Osmanlı'nın fethinden sonra tekrardan eski günlerini dönmeye başlayan Musul, tamiratlar ve yeni inşaalar ile yeniden canlanmıştır. Musul, 1667'de gerçekleşen depremde büyük hasar görmüş ve veba salgını başlamıştır. Veba salgını ile halk Musul'dan uzaklaşmıştır. Bu durumdan faydalanan eşkiyalar ve yezidiler Musul'u yağmalamışlardır. Nadir Şah’ın işgali ile en kötü dönemlerini yaşamıştır. Osmanlılar tekrar geri alınca, şehir daha sonra Bağdat'a bağlanmıştır (1850). 1877'de de tekrar vilayet olmuştur.

Musul kimin elinde
Zengin petrol yatakları nedeniyle İngilizler tarafından 1. Dünya savaşında işgal edilmiştir. Yakın tarihte ise İngilizler Musul'u, Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Irak Federal Cumhuriyeti'ne vermişlerdir.

Musul nerede?
Musul, Irak, El Cezire bölgesindedir. Musul, Dicle Nehri kıyısında, eski Ninova şehrinin batısındadır. Ba'ashiqah, Budush, Bartella, Ali Rashsh, Masad, Tall Kayf, Khorsadad gibi sınır komşuları bulunuyor.

Musul nerede harita üzerindeki yeri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR