13 Şubat 2017 Pazartesi

Keson nedir? Keson türleri nelerdir?

Keson nedir ve ne demektir? Keson temel türleri nelerdir? Açık keson temel nedir? Pnömatik keson nedir? Yüzen keson (yüzen sandıklar) nedir? Üç tip keson temeli nelerdir?

Keson, temel atma biçimine denir. Sağlam bir zemin üzerine temel atmaktır. İnce, zayıf kazık temeller yerine daha geniş ve daha sağlam keson temeller uygulamasına denir. Sağlam bir zemin derinde ise, inşayı yapmak için gerekli olan derinliğe inip atılan temele, keson temel denir. Bu temel atma şekli geçici yapılar için kullanılmaz. Keson temelleri uzun yıllar kalması amacıyla derine atılır.

Üç tip keson temeli bulunur.


  1. Açık kesonlar
  2. Pnömatik kesonlar
  3. Yüzen kesonlar (yüzen sandıklar)
Açık keson temel nedir?
Açık keson, temelin atılacağı kuyu daha önceden açılır. Bundaki amaç daha derindeki sağlam zemine ulaşmak ve uzun zaman yapının ayakta kalmasını sağlamaktır. Bu kuyunun dış cephesine silindir şeklinde klinker tuğlası, taş, beton blok yada betonarmeden bir duvar örülür. Örülen duvara manto denir. Bu kuya da beton ile doldurularak açık keson temel atılmış olur.


Pnömatik keson nedir?
Pnömatik kesonda, sağlam zemine ulaşmak için temel derin atılması için açılan kuyudan zemin suyunun fazla çıkması durumunda kullanılan tekniğe verilen addır. Zemin suyunun fazla çıkması durumunda pnömatik (basınçlı hava) kesonları kullanılır. Pnömatik keson temellerinde hava geçirmeyen kesonlar kullanılır. Bunun nedeni, zemin suyuna verilen basınçlı hava ile kontrol altında tutulması ve zemin suyunun çalışmayı engellemesidir.

Yüzen keson (yüzen sandıklar) nedir?
Yüzen keson, bu temel türünde sulu ya da balçık zeminler için geçerlidir. Kapalı sandık şekline benzeyen kesonlar, yüzdürülerek temelin atılacağı yere yönlendirilir. Burda sandığın içine dikey dengesi bozmayacak şekilde taş veya beton doldurulur. Ağırlaşan sandık zemine doğru batar. Sağlam zemine indirilen sandıklar, üzerlerine temel atılarak yapı inşaa edilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR