25 Şubat 2017 Cumartesi

Binbirdirek Sarnıcı

Binbirdirek Sarnıcı (Philoxenos Deposu) (Yunanca: Κινστέρνα Φιλοξένου.) Binbirdirek Sarnıcı, İstanbul ili, Fatih İlçesi Sultanahmet'tedir. Beyazıt Meydanı ile Sultanahmet At Meydanı arasında, Antiochos Sarayı'nın (5. yüzyılda yapımış, 475'de yangında tahrif olmuş, 6. yüzyılda yeniden restore edilmiştir. İstanbul'un fethinden işlevselliği kalmamıştır.) altında yapılmıştır. Sarnıç, 3640 m2’lik alana üzerine kurulu, 40.000 m3 su depolalama alanına sahiptir. İstanbul'da bir çok sarnıç vardır. Yerebatan Sarnıcı'ndan sonra İstanbul'un ikinci büyük sarnıcı Binbirdirek Sarnıcı'dır.

Sütunlardaki mermerler 
Binbirdirek Sarnıcı, 3640 m2 içinde 14 ila 15 metre yüksekliğinde 224 sütundan yapılmıştır. 12 tanesi günümüze ulaşmamıştır. Ama yerleri bellidir. Bu sütunlar, o dönemde mermer üretiminde en bilinen yer olan Marmara Adası'ndan getirtilmiştir. Sütunların çoğunluğunda Yunan mason işareti bulunur.


İsminin nereden alır
Binbirdirek Sarnıcı'nın adı, çok sayıda sütun olmasından gelir. 224 Sütun olmasına rağmen (1001 sütun) denmisinin nedeni çok olduğunu anlatmak amacıyla kullanılmıştır. Yani çok, binlerce anlamında kullanılır.  

Binbirdirek Sarnıcı'nın adresi: Binbirdirek Mah, İmran Öktem Cad, 34080 Binbirdirek Sarnıcı /Sultanahmet/Fatih/Fatih/İstanbul

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR