13 Şubat 2017 Pazartesi

Ayasofya ne zaman müze oldu?

Ayasofya Camii ne zaman müze oldu? Ayasoyfa Camii hangi tarihte kim tarafından müze haline getirildi. Emri veren kimdi? Komisyonda bulunan isimler?

Ayasofya Kilisesi, Fatih Sultan Mehmed Han tarafından İstanbul'un fethinden sonra camiye çevrildi. İbadete açıldı. Osmanlı İmparatorluğu'nun elinde kaldığı günümüze kadar Camii olarak ibadete açık kaldı. Tarihler 1934 yılını gösterdiği zaman olaylar yeni boyuta ulaştı. Ayasofya Camii kapatılıp müze haline getirildi.

Sultanahmet Ayasofya Camisi'nin müzel oluşu, 1931'de ABD'de Bizans enstitüsü, Thomas Wittemore'yi, Camiin mozaiklerini temizlemek ve tamiri için Türkiye Cumhuriyeti'nden izin istemesiyle başladı. 1932'de izin çıktı ve tamir işleri başladı. Ortaya çıkan mozaikler çok güzeldi. Wittemore, bu eserleri sergilemeyi, halka açmayı tavsiye etti. O zamanın Maarif Vekili Abidin Özmen (9.7.1934) bu konuyu bir komisyon vasıtasıyla Atatürk'e iletti. Bu heyette; Tahsin Öz, Efdalettin Bey, Prof. Osman Ferid, Alman Prof. Erckhard-Ungar isimleri yer aldı. Atatürk hemen müze haline getirilmesi emrini verdi. Emir verildikten sonra artık Ayasofya 1934 yılında Camii olmaktan çıkarılıp, müze haline getirildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR