20 Ocak 2017 Cuma

Ümit Burnu hakkında bilgi

Ümit Burnu bulunduğu yer, google map üzerindeki koordinatları, Ümit Burnu efsaneleri, ticari açısından önemi, doğal yaşımı hakkında bilgi...

Ümit Burnu nerede?
Ümit Burnu, (Cape of Good Hope), Güney Afrika’daki Cape Yarımadası güney uç noktasındadır. Afrika kıtasındadır. Afrika'nın en güneyinde, Güney Afrika'dır. False Koyu’nun batısında, Cape Town’ın (Kaapstad) 48 km güneyindedir.

Ümit Burnu'nun bulunduğu bölyegey Afrika dilinde "sık çalı" anlamına gelen bir kelime kullanılır. Buraya "fynbos" denilir. Denizden 245 metre yüksektedir. Güney Afrika’nın en güneyi olarak kabul edilir. Ama 160 km güneydoğusundaki Agulhas Burnu daha güneydeki noktasıdır.

Ümit Burnu'nu kim buldu?
Ümit Burnu’nu ilk keşfeden Bartolomeu Dias (1488) buraya ilek olarak Fırtınalar Burnu (Cabo das Tormentas) dedi. Bazı kaynaklar ölüm gölü olarak ilk ismi olduğunu söyleselerde Fırtınalar Burnu daha sağlam kaynaktır. Daha sonra bu isim Ümit Burnu olarak değiştirildi. 

Ümit Burnu efsanesi
Dias Portekizli Kral II. Joao, denizciliğin tam olarak gelişmediği dönemlerde doğuya ticareti artırmak amacıyla ulaşılabilecek bir suyolu bulunmasını istedi. Bu yol daha kısa olacaktı. Böylece daha kazançlı bir döneme girilecekti. Verilen emri yerine getiren Dias, keşfine Ümit Burnu ismini verdi. Bazı kaynaklarda ise çok fırtılanı olduğu için Fırtınalar Burnu ilk verilen isimdi. Bu isim gemicilerin moralini bozabileceği düşünülerek Ümit Burnu olarak değiştirildi.

Ümit Burnu'nun önemi
Ümit Burnu Akdeniz'in kaybettiği değeri, tekrardan kazanılması açısından önemlidir. 1497-1498'de Portekizli Vasco da Gama Afrika’yı dolaşarak Hindistan gitti. Bu deniz yolu sayesinde yeni bir ticaret yolu keşfedilmiş oldu. 400 yüzyıl kadar bu yol ticaret yapan ülkeler açısından büyük öneme sahip oldu. Bu hat üzerinde bulunan Osmalı İmparatorluğu açısındanda gelir kapısı adını taşıyor. Burdan geçen gemilerden vergi alınarak devlete katkı sağlanmıştır. Bu keşif, Süveyş Kanalı'nın (1869) açılışına kada sürdü. 

Doğal yaşam
Ümit Burnu, Akdeniz iklimi’ne yakın bir iklimi vardır. Güney Afrika’nın diğer bölgelerinden farklı çiçek ve bitkilerle örtüsüne sahiptir. Ağaçsız, sık çalılar bulunuyor.
Ümit Burnu, hayvan türleri babun, kaya tavşanı, Kap susamuru, güneşkuşu, balcıkuşu, kertenkele, yılan, kaplumbağa ve antilop türlerini içinde barındırıyor.
Ümit Burnu’nun batısındaki False Koyu deniz yaşamı ile ünlüdür. Penguen ve kürklü fok, beyaz köpekbalığı, kambur balina, katil balina ve çeşitli yunus türleri için yaşam alanı oluşturuyor.

Ümit Burnu nerede, dünya haritasındaki yeri

Ümit Burnu 34° 21’26” S, 18°28 25” E Koordinatları üzerindedir. Dünya haritasındaki yerini aşağıda (Cape of Good Hope) yazan yerdir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR