31 Ocak 2017 Salı

Sultanahmet Adliyesi

Sultanahmet Adliyesi Nerede?
İstanbul Adalet Sarayı (Sultanahmet Adliyesi), 1955'te yapılan bina, 4 bin m² alan üzerine inşaa edildi. İkisi yerin altında olmak üzere altı kattan oluşuyor. 25 Temmuz 2012'de yeni yerine (Çağlayan Adliyesi) taşındı. Şimdiki yerini ise Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bıraktı. Çağlayan Adliyesi'nde meydana gelen terör olayında şehit edilen savcının ismi verildi. Çağlayan adliyesinin yeni ismi ise "Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz Yerleşkesi” oldu. Eski Sultanahmet Adliyesi, yeni haliyle Milli Eğitim Müdürlüğü, Sultanahmet Meydanı’nda, İbrahim Paşa Sarayı’nın arkasında, Mehmet Akif Ersoy Parkı'nın yanında, İmran Ökten caddesinde yer alıyor.

Sultanahmet Adliyesi tarihi
Sultanahmet Adliyesi, 1951 yılında başlayan inşaat 1955 yılında açıldı. Daha önce Sultanahmet'e, adalet sarayı yapılmısı düşünülsede yatırım maliyetleri düşünülerek ara verildi. Eski Darülfünun Binası'nın yanmasından (3-4 Aralık 1933) sonra yeniden inşaasına başlanmak istense de, Ankara'daki kamu binalarını yeterli görülmesi üzerine vazgeçildi. 10 yıl boyunca hiç bir çalışma yapılmadı. Daha sonraki yıllarda (1939’da)  İbrahim Paşa Sarayı’nın yıktırılması ve yerine Adalet Sarayı yapımı gündeme geldi. Bir kısmı yıkılda ama II. Dünya Savaşı patlak verince bundan vaz geçildi.

Sultanahmet Adliyesi projesi için (1949) yarışma düzenlendi. Yarışmayı kazanan proje, Türk mimarı olan Sedad Hakkı Eldem ve Ord. Prof. Emin Halid Onat’tı. Ancak bu projenin yalnızca birinci bölümü, yani mahkemeler bloğu için uygulama yapıldı. 1951’de inşaatına başlandı. 1955’te bitirildi.

Sultanahmet Adliyesi haritadaki yeri nerede?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR