17 Ocak 2017 Salı

Restorasyonda Raspa nedir? Çeşitleri

Raspa nedir; keskin kenarlı, ağzı yassı veya üçgen biçimlerinde bir alettir. Eski eserlerin üzerinde, kazıma tekniği uygulanması için kullanılan aletin adıdır. Bu tekniğin zaman içinde kuru, kimyasıl ve basınç teknikleride bulunur. Raspalama yöntemi ile restorasyonlarda bulunan eski mimari tekniklerin günyüzüne çıkması sağlanır. Bir eserde pürüzler ve tabanda sert kısımda kalan yükseklikleri raspa ile eğeleyip, tornalayıp, frezeleyerek ve ya planyalama yaparak düzgün bir hale getirilir.

Raspa ve Çeşitleri ve kullanım alanları

Restorasyonda kulanılan: Düz raspa ve üçgen raspa ve takma ağızlı olarak üç çeşittir. Düz yüzeyler için kullanılan düz raspa, kavisli yüzeyler için üçgen ve eğe kuyruğu gibi sivriltilmiş sonuna sap takılarak takma ağızlı raspa kullanılarak farklı şekilleri raspalamaya yarar.

İnşaatlarda kullanılan raspa: Günümüzde inşaatlarda da raspa kullanılır. Özellikle sıva raspalamakta. Sıvada ise düz raspa kullanılır. Bu alanda daha hızlı sonuçlar almak için artık raspa makinası kullanılmaya başlandı.

Gemicilik alanında kullanılan raspa: Gemilerin suda kalan yüzeyleri zaman içinde paslanır ve zarar görür. Gemiler karaya çıkarılıp payandalar ile sabitlendikten sonra raspalama işlemi yapılarak, geminin altındaki bozuk alanlara düzeltilerek raspalanır. Bu işlem sadece dış yüzeyde değil aynı zamanda geminin büyük hangarları içinde raspalama yapılır. Daha sonra ise burada tamirat veya boya işleri yapılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR