18 Ocak 2017 Çarşamba

Nika kelime anlamı nedir ve Ayasofya Nika isyanı

Nika nedir?
Nika, kelime anlamı; “kazan”, “kazanan sen ol” anlamına gelir. Aynı zamanda Nika Akdeniz’de yaşayan iri karides türüne denir. 

Nika (isyanı) ayaklanması

Nika ayaklanması (Yunanca: Στάση του Νίκα) M.S. 13 Ocak 532'de Konstantinopolis’te yaşanmış tarihte adı en şiddetli ayaklanmalar arasında olan isyanın adıdır. Bu ayaklanmada saraya saldırılmış ve Ayasoyfa Kilisesi'de yıkılmıştır. Nika isyanında ise binlerce insan hayatını kaybetmiş ve saray kuşatma altına alınmıştır. Şehrin yarısına yakını yakılıp yıkılmıştır.

Nika ayaklanmasının nedeni

Nika ayaklanmasının nedeni bir kaç etkenin üst üste bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkmıştır.
- Halkı rahatsız eden ilk neden bir çok yere seferin başlayacak olmasıydı. Çünkü halk savaşmaktan bıkmıştı. Savaş istemiyordu.

- Seferlerin artması ve yeni seferlerin olacak olması sonucu olarak askeri harcamalar yükselmeye başlamıştı. Harcamalar yükselince; hasat şenliklerinde bedava şarap verilmiyordu. Her yıl Hz İsa’nın doğum gününde verilen sikkeler de verilmiyordu. Ek vergiler kapıdaydı.
 
- Halk durumundan memnun değildi ve hareketlenme başladı. Durumu fark eden vali erken müdahale etti. Tutuklanan 7 kişiyi astı. Bu isyanı bastırmadı aksine daha da artmasına neden oldu. İnfaz için idam sehpasına çıkarılan 7 kişiden 2'sinin ipleri koptu. Halk bu iki kişiye sahip çıkıp etraftaki kiliselere kaçırdı. Bu durum halk tarafından ilahi bir işaret olarak algılandı. Ve isyan büyüdü...

Nika isyanının başlaması
 
Nika isyanı 13 Ocak 532 tarihinde, öfkeli kalabalık imparator Justinian'a hakaretler ederek, sloganlar atarak, Hipodrom Meydanı'na (bugünkü Sultanahmet'teki At Meydanı) geldi. Hipodrom'da yarışlar devam ederken öfkeli kalabalığın sloganları devam etti. İmparator Justinian bu olayları sarayından seyretti. Olaylar ilk zamanlar sadece slogan atmak şeklindeydi. 22. yarıştan sonra olaylar büyümeye başladı. Halk “kazan”, “kazanan sen ol” anlamına gelen Nika kelimesi ile slogan atarak saraya saldırdı. Nika ayaklanmasının adı da burdan gelir. 5 günlük bir saray kuşatması gerçekleşti. Ardından şehre zarar vermeler, kenti ateşe vermeler başladı. Bu kargaşadan Ayasofya'da nasibini aldı. Büyük bir zarar gördü. Daha sonradan imparator Justinian Ayasofya Kilisesi'ni yeniden yaptırdı.

Nika isyanının sonucları gerek Konstantinopolis'e (İstanbul) çok ağır oldu. İmparator ayaklanmanın bastırılmasından sonra karşılık olarak 30 bin kişiyi Hipodrom Meydanı'nda toplayarak öldürttü.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR