2 Ocak 2017 Pazartesi

IŞİD nedir? IŞİD kimdir?

IŞİD nedir? IŞİD kimdir?

IŞİD, Irak ve Şam İslam Devleti'nin (İS) (İSİL) (Arapça: الدولة الإسلامية (Daesh), dā’ish, IPA: [daːʕɪʃ], ed-Devlet’ül İslâmiyye) kısalmasıdır. IŞİD'in kurucusu Ebu Bekir el-Bağdadi'dir. Türkiye'de farklı isimler ile de bilinir "DAEŞ veya DEAŞ olarak." Irak ve Suriye'de faaliyet gösteren örgüt, Sünni-Selefi olduğunu dile getirse de, aslında 'Vahibilik' mezhebi üzerine hareket ederler. Sünnilere karşı Irak'ta ve Suriye'de saldırıp katliam yapması bu yüzdendir. Türkiye ve dünyada terör örgütü olarak kabul edilir. Suriye ağırlıklı olarak ve Irak üzerinde faaliyet gösterir. Yaptıkları katliamları videolara çekip yayımlayarak propagandalarını yapmışlardır.

IŞİD'in amacı
IŞİD'in amacı Irak'ta hükümetini düşürmek. Burdaki güçlerin geri çekilmesini sağlamak. Irak ve Suriye Filistin ve Ürdün üzerinde "hilafeti hayata geçirmek" ve "İslam Devleti" kurmaktır. Başkent Rakka olarak kabul etmişlerdir.

IŞİD kuruluşu ve nasıl bu kadar ismini duyurdu
IŞİD, 2013'ün Nisan Ayı'nda Şeriat faatiyetlerine başladığını duyurdu. 2004'te el-Kaide’ye bağlı olduğunu açıkladı. Daha sonra Irak el-Kaidesi adıyla devam etti. 2014’te el-Kaide IŞİD'e tüm bağlarını kopardığını ilan etti. Batı Irak katliamlarıyla (Sinjar katliamı, yoldan çevirdiği bir çok kişiyi katledip videolarını çekip yayımladı) üne kavuştu. Bu tarihten sonra burda bir çok saldırı yaptı.

Finans
DEAŞ (IŞİD), ele geçirdiği yerlerde petrol kaynaklarını elinde tutarak maddi anlamda güçlenmeye çalışıyor. Aynı zamanda bankaların kontrolü, vergilendirme, gasp ve ekonomik varlıklarına el konulması gelirini oluşturan diğer kaynaklar.

IŞİD'in asker sayısı 
IŞİD, 18 ülkede Mali, Mısır, Somali, Bangladeş, Endonezya ve Filipinler, Afganistan ve Pakistan'da destekçileri olduğu tahmin ediliyor. Bir çok ülkede destekçileri olsada sayı olarak çok değiller. Asker olarak, yerli ve yabancı bir çok askeri bulumasına karşın tam olarak savaşçı sayısı bilinmemektedir. Tahmini olarak asker sayısı 20 bin ila 80 bin arasındadır. Bu askerlerin çoğunluğu Saddam Hüseyin'in yetiştirdiği askerler. Irak ordusuna ait asker ve istihbarat subayları. Diğer bölümü ise diğer ülkeden gelenler. İlginç olan bir tarafta bu askerlerin içinde Hıristiyan dinine ait askerler de bulunuyor.

Kadınlara bakış açısı
IŞİD, kadınların silahlan kullanmasına izin vermez. Kadınlara bünyesinde farklı rollerde kullanır. Kadınlar ilk yardım, yemek pişirme, hemşirelik ve dikiş konularında destek verirler.

IŞİD silahları nereden buldu?
ABD'nin Irak işgalinden sonra Saddam Hüseyin’in Irak'ında bulunan silah depolarını almıştır. Daha sonra Suriye İç Savaşı’nda Suriye'nin silah depoları IŞID'in eline geçmiştir. Bir başka değişle ABD IŞİD'in bu şekilde silahlanmasına izin vermiştir. IŞİD'in silahları arasında zırh, tabanca, yerden havaya füzeler ve hatta uçaklarda bulunuyor. DEAŞ, bu silahların yanı sıra kamyon ve araba bombaları ve intihar bombacıları kullanıyor.

IŞİD hayvanları canlı bomba
haline getirirken.
IŞİD hayvanları canlı bomba
haline getirirken.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR