24 Aralık 2016 Cumartesi

Yerebatan Sarnıcı tarihi

Yerebatan Sarnıcı İstanbul, Fatih'e bağlı Sultanahmet'tedir. Ayasofya, Sultanahmet Camii ve Gülhane Parkı'nın arasında bulunur. Halk arasında Yerebatan Sarayı olarak bilinir. Daha önce burda Bazilika bulunduğundan dolayı, Bazilika Sarnıcı diye de anılır. Bir çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmıştır.

Sarnıç nedir; Su toplamak için oluşturulmuş havzadır. Burda toplanan su ile şehrin su ihtiyacı karşılanır. Bu bir şehir olabileceği gibi bir geminin içinde seyehat edenlerin su ihtiyacını karşılamak için olabilir. Sarnıç nedir hakkında ayrıntılı bilgiye buradaki linkten ulaşabilirsizin.

Yerebatan Sarnıcı Tarihi

532'de İmparator Justinianus inşa ettirmiştir. İnşasında 7 bin köle çalıştırılmıştır. Bu sarnıcın suyu nereden geldiği konusu ise daha önce Valens tarafından (368) yılında yaptırılan Belgrat ormanlarındaki Eğrikapı - Taksim hattından getirilmiştir. 971 metre uzunluğunda Valens (Bozdoğan) kemeri üzerinden geçirilmiştir. İmparator Justinianus inşaa ettiği 115.45 metre uzunluğu bulunan Mağlova Kemeri üzerinden aktarma yapılmıştır. Şehre 19 km. mesafede  bulanan Belgrat Ormanlar'ındaki Eğrikapı - Taksim merkezinden getirilmiştir. Bundan sonrada üzerine Yerebatan Sarnıcı inşaa edilmiştir.

Osmanlıda Yerebatan Sarnıcı hakkında
Bir çok tadilat geçiren Yerebatan Sarnıcı, Osmalı zamanında da 2 defa onarılmış ve Cumhuriyet döneminde de bakımdan geçirilmiştir. Osmanlı zamanında onarılan bu yapı bahçe sulamakta kullanılmıştır. Osmanlı akansuyun, duran suya göre daha temiz olduğunu bildiği için şehrin sağlığı açısından burayı kullanmamış ve akan sular ile şehrin su ihtiyacını karşılamıştır.  3. Ahmet zamanında (1723) Mimar Kayserili Mehmet Ağa, 2. onarım ise Sultan 2. Abdülhamid (1876-1909) onarmıştır. Cumhuriyet Dönemi’nde de sarnıç, 1987’de İstanbul Belediyesi tarafından temizlenerek ve bir gezi platformu yapılmak suretiyle ziyarete açılmıştır. 1994'ün Mayıs ayında yeniden büyük bir bakım ve temizlik yapılmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR