26 Aralık 2016 Pazartesi

Yerebatan Sarnıcı Medusa Başı

Medusa Başı kimdir; Yunan mitolojisinde Medusa kötülüğü, dişi bir canavarı ifade eder. Saçları yılan şeklinde, dişleri keskindir. Bu canavar, gözlerine bakanı taşa çevirir. Kardeşlerinden farkı ölümlü olmasıdır. 


Sultanahmet'teki Yerebatan Sarnıcı (Yerebatan Sarayı) içinde bulunan Medusa Başı ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Medusa Başı heykeli Roma Dönemi heykel sanatının önemli eserlerindendir. Yerebatan Sarayı'nı ziyaret edenler en çok bu heykeli ziyaret ederler. Medusa Başı hakkında bilinmeyenler çok olduğu için efsanaler de çok sayıda vardır.

Medusa efsanesi
Medusa, Yunan mitolojisinde gözlerine bakanı taşa çeviren, yılan saçlı, dişleri keskin, Gorgon kardeşlerden tek ölümlü olan canavardır. Bu canavarın aslında güzel bir kızmış. O kadar güzelmiş ki herkesi kendine aşık edermiş. Hatta tanrıları bile... Medusa kendisini Tanrılara adamış. Kardeşleri ile birlikte Athena’ya taptıkları tapınakta yaşarlarmış. Medusa haricinde diğer iki kız kardeş ölümsüzmüş. Poseidon, güzelliği karşısında Medusa’ya zaman geçtikçe ilgisi artmış. Bu güzeller güzeli kıza aşık olan Poseidon, olayı fark eden eşi Athena’ya aşık olmadığını söylesede aklından çıkaramıyormuş. Denizlerin tanrısı olarak kabul edilen Poseidon, tutkusuna karşı koyamamış ve Medusa’ya zorla sahip olmuş. Bu durum tapınakta fazla gizli kalmamış ve Athena'nın kulağına gitmiş. Bu durum zaman içinde Athena'da önce kıskançlığa, sonra nefrete ve hiddete dönüşmüş. İntikam duygusuyla yanıp tutuşan Athena, Medusa'yı hemen öldürmeden acı içinde yaşatmaya karar vermiş. Bu yüzden onu çirkin bir ifrite çevirmiş. Saçlarının her birini yılana çevirmiş. Öyle bir lanet vermişki o eski güzellik abidesi kız bakanı taşa çeviriyormuş. Ama bu ceza Athena'ya yetmemiş. Onu öldürme hırsıyla birlikte üvey kardeşi Perseus'la anlaşarak kafasını kesmeyi kararlaştırmış. Perseus, Graeae’nin ona verdiği ayna ile Medusa’ya bakabilmiş, keskin kılıcını çekmiş bir vuruşta Medusa'nın başını kesmiş.

Perseus, Medusa’nın lanetinden faydalanmayı düşünür. Annesinin bulunduğu eve döndüğünde, annesinin kralla zorla evlendirilmeye çalışıldığını görür ve ona “Anne, gözlerini kapat der.” Medusa’nın kafasını havaya kaldırır. Onu gören herkes lanetten ötürü bir anda taşa dönüşür.
Daha sonra ise Perseus Medusa’nın kafasını Athena’ya verir ve Athena’da onu kalkanına yerleştirir. Başka bir kaynağa göre ise Perseus Medusa’nın kafasını Argos’taki pazar yerine gömmüştür.

Bilinmeyen ve daha sonradan fark edilen bir gerçek daha vardır ki, Medusa hamiledir. Kafası Perseus tarafından kesilen Medusa’nın boynundan denize iki damla kan sıçrar. Bu iki damla kandan Chrisaor ve Pegasus doğar.

Hala nefreti bitmeyen Athena, Poseidon’dan olma bu iki çocuğu köle yapmaya karar verir. Bu iki kardeşi eğitimleri almaları için çeşitli yerle gönderir. Böylece çıkarları için kullanabilecektir. Ama olup biteni Olympos Dağı’nın zirvesi seyreden Tanrıların Tanrısı Zeus, çocukları yanına alır ve hizmetkâr olarak görevlendirir.
İşte Sultanahmet'teki Yerebatan Sarnıcı'nda bulunan Medusa Başının efsanesi buradan gelir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR