1 Kasım 2016 Salı

Ayasoyfa'nın camii olmasına red

Ayasofya'nın Müze olmaktan çıkıp camii olarak kullanılmasına uzun zamandır süren tartışmalar artık son buldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu konudaki kanun maddesini gerekçe göstererek camii olarak devam etmesinin mümkün olmadığını açıkladı. Bu konuda sadece Kurban Bayramı'nda, bayram namazına kılınması için yapılan dava rededildi. Karar temyice gönderildi.

Yozgat'ta iki arkadaşın TBMM Dilekçe Komisyonu’na “Ayasofya Müzesi’nin camii olarak faaliyete geçmesini” dilekçe ile başvurdu. Bu dilekçeyi dikkate alan TBMM Dilekçe Komisyonu, bu konudaki talebi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ileterek konuyla ilgili bilgi aldı. Konu hakkındaki dilekçeye verilen cevap Kültür ve Turizm Bakanlığı; “Mustafa Kemal Atatürk’ün başkanlığında yapılan 24.11.1934 tarih ve 2/1589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile ‘Anıt Müze’ ilan edilen Ayasofya, o tarihten itibaren ‘Müze’ olarak hizmet vermektedir şeklinde cevap verildi. Gelen yazının devamında ise "Bakanlar Kurulu Kararı halen yürürlüktedir” karışılığı iletildi. Ayasofya’nın camii olarak ibadete açılması için daha önceki yargı süreçlerin olduğu ama açılan davaların karışılıksız kaldığı belirtildi. Ayasofya bu konuda Müze olarak faaliyetine devam edeceği vurgulandı.

Temyize gidildi
Bu kararın çıkmasından sonra Ayasofya’nın sadece yılda bir gün ibadete açılması ve Kurban Bayramı namazı kılınması şeklinde açılan davalar da reddedi. Bu konda davacıların temyize başvurduğu belirtildi. Bu konda ne sonuç çıkacağı merak konusu...

www.sultanahmet.gen.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR