20 Kasım 2016 Pazar

Üçüncü Ayasofya

Ayasofya üç kez yapılmıştır. Bir çok isyana ve istilaya maruz kalmıştır. Depremler ve istilalarda yıkılmıştır. Üçüncü olarak yapılan Ayasofya ise bugünkü halidir. Bu kadetral her zaman için Hıristiyan alemi için önemli bir yapı olmuştur. Bu yapı gösteriş ve büyüklüğün sembolü olarak görülmüştür. Üçüncü Ayasofyayı yapan Justinianos, “Ey Süleyman seni geçtim” diye bağırdığı kaynaklarda aktarılmıştır.

Üçüncü kez inşaa edilen Ayasofya her seferinde bir öncekinden daha büyük ve gösterişli yapılmaya çalışılmış ve bunun için hiçbir masraftan kaçınılmamıştır. Ayasfoyayı Kral Justinianos (527-565 arasında tahtta kalmıştır) tarafından döneminde Miletos’lu (Milet) İsidoros ile Tralles’li (Aydın) Anthemios’a yaptırıldığı kaynaklarda yazılmıştır. Bu kişiler dönemin en önemli mimarlarıdır. 23 Şubat 532'de başlamıştır. 5 yıl sürmüştür. Kilise 27 Aralık 537'de açılmıştır. Bazilikal planı ve merkezi kubbeli planını birleştirilerek yapılmıştır. Yapının üç nefi, bir apsisi, iç ve dış olmak üzere iki narteksi vardır. Apsisten dış nartekse kadar uzunluk 100 metredir. Genişliği ise 69.50 metredir. Kubbenin zeminden yüksekliği 55.60 metre, çapı ise kuzey güney doğrultusunda 31,87 metre, doğu batı doğrultusunda ise 30.86 metredir.

Kral Justinianos açılışta, “Tanrım bana böyle bir ibadet yeri yapabilme fırsatı sağladığın için şükürler olsun” Kudüs’teki Hz. Süleyman Mabedi’ni kastederek “Ey Süleyman seni geçtim” dediği kaynaklarda belirtilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR