1 Ekim 2016 Cumartesi

Sultanahmet Camii için en kapsamlı restorasyon

Sadece İstanbul'un değil Türkiye için özel bir yeri olan Sultanahmet Camisi (Mavi Cami/Blue Mosque) tarihinin en kapsamlı restorasyonu için hazır. İstanbul'un Selatin camisi olarak bilinen yapı zamanın en özel camisidir. Bu yapı günümüzde oluşan eksikliklerin tamamlanması ve daha iyi bir hale getirilecek olması nedeniyle kapsamlı bir restorasyona giriyor.

Turistlerin Blue Mosque (Mavi Camii) olarak bildikleri Sultanahmet Camii zaman içinde oluşan etkenler ve bir çok malzemesinin çalınması nedeniyle yeniden düzenlenmesine başlanacak. 1. Ahmed Han'ın Sedefkar Mehmet Ağa’ya kendi cebinden ödediği parayla yaptırdığı Selâtin Camilerindendir.

Yakın zamanda bir minaresi tamirat gören camii, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon kapsamına alındı.

Yaklaşık 3.5 yıl sürecek tamirat için kışın geçmesi bekleniyor. Zeminin altında çekilen röntgende Sultanahmet Camisi’nin zemininde bulunan yer altı sularından kaynaklı sıkıntı bulunuyor. Bunun giderilmesi için de kapsamlı çalışmalar sürdürülecek. Çinilerin çalınması bir diğer sorun. Yapılacak olan restorasyonda ise orjinalinin benzeri çiniler üretilerek bu sorunun da üstesinden gelinmesi bekleniyor. Yapının üst kurşun örtüsü sökülerek yeniden yapılacak. Genel bir temizlik yapılacak. Sağlamlaştırma ve ıslah çalışmaları olacak. Ahşap ve sıva yüzeylerinde bulunan mevcut kalemişleri raspa edilecek, özgün kalemişleri temizlenecek ve ihya edilecek. Özgün sıvalar sağlamlaştırılacak. Cami içi döşeme kaplamaları tamir edilecek. İç avludaki mermer döşemelerin, sütunların konservasyonları yapılacak. Cami bünyesindeki ahşap kündekarilerin kapsamlı konservasyonları yapılacak. Klasik lokmalı demir parmaklıkları tamir edilecek. Dış avluda çevre düzenlemesi gerçekleştirilecek. Tuvaletler yenilenecek. Tüm bu düzenlemeler yapılırken de camii ibadete açık kalacak. Tahmini olarak bir 30 yıl sonrasına tekrar restorasyon yapılması bekleniyor.

Kaynak: Hürriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR