1 Eylül 2016 Perşembe

Bu yıl Sultanahmet'te turizm

Bu yıl için İstanbul'da en çok turizmden etkilenen semt Sultanahmet oldu. Bu etkilenme aynı zamanda müşteri profilinde de değişime neden oldu. Batı ağırlıklı olan turist sayısı, bu yıl için ortadoğu ağırlıklı hale geldi.

Sultanahmet Beyazıt'taki BW Plus The President Hotel’in Genel Müdürü Burak Aydın, özellikle Arap turistlerin Sultanahmet'i ziyaret etmek için akın ettiğini belirtiyor. Bu yıl için özellikle dikkati çekenin Amerika ve Avrupa ülkeleri yerine Ortadoğu ülkelerinin tercihi Sultanahmet olduğunun altını çizdi. Arap turistlerin Sultanahmet'te tercihi; Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Kapalıçarşı, Yeni Camii, Mısır Çarşısı, Hocapaşa’da sema gösterisi ve Türk - Osmanlı mutfağı ağırlıklı restoranlar...

Turist yapısını değişmesi ile birlikte bazı farklılıkları da beraberinde getiriyor. Bu konuda ilk göze batan rezervasyon şekilleri. Avrupa ve Amerikalı turistler ise haftalar veya aylar öncesinden rezervasyon yaptırıyorlar. Türkler ve Araplar anlık rezervasyonlar yaptırırken. Bu da bir çok otel için sıkıntı oluşturuyor. Hazırlıksız yakalananlar zarar edebiliyorlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR