24 Ocak 2017 Salı

Sultanahmet Camii yerinin tayini

Sultanahamet Camii yeri için bir çok yer düşünüldü. Ama hiç birinde tam olarak mutabık olunamadı. Kimisinde birilerini üzerim,bazılarında kul hakkına girerim endişesi, kimilerinide zeminin düzgün olmayışı itibariyle bir çok yerden vaz geçildi. Ama en son düşünülen yer 1. Ahmed'in aklına yattı. At Meydanı'nın yan tarafı. Ayşe Sultan Sarayı'nın yanı. 1. Ahmed buraya sorunsuz cami yapılabileceğine ikna oldu.

Sultanahmet Camii, ilk olarak Rüstem Paşa Sarayı'nın yeri düşünüldü. Yer olarak yüksek bir mevkideydi. Konum olarak çok güzel bir yerdeydi. Ama bir kaç sorun vardı. Şehrin içinde olması nedeniyle, alan bakımından yetersiz kalacağıydı. Alanı büyütmek için de bir çok kişiyi yerinden etmek gerekebilirdi. Bu da gönül kırgınlıklarına, kul haklarına neden oluyordu. Bu dumu 1. Ahmed istemiyordu. Sultanahmet Camii için gönül rızasını ön planda tutuyordu.

Sultanahmet Camii yerinin tayini için yeni fikirler gerekiyordu. Bunun içinde yeni bir yer düşünülmeliydi. Bu da Ayşe Sultan Sarayı'nı akla getirdi ki bu çok doğru bir karar olduğu zaman içinde anlaşılacaktı.

Sultanahmet Camii yerinin tayini için buranın seçilmesinde etken alanın büyüklüğü, Topkapı Sarayı'na yakınlığı ve etrafında fazla yapının olmamasıydı. Bu bir çok avantajlarıda yanında getirecekti. 1. Ahmed'in dindar bir yapısı olduğunu bilinen bir gerçektir. Bu yüzden kul hakkına çok dikkat ederdi. Özellikle etrafında fazla yapı olmaması gönül rızasını almak adına büyük bir etken olacaktı.

Sultanahmet Camii için ilk adım atıldı. 1. Ahmed, Ayşe Sultan Sarayı'nın yeri için hanım sultana otuz bin halis ayarlı altın gönderdi. O da gönül hoşluğu ile Hünkâra tapuyu devretti. Böylece gönüller hoş olmuş oldu. Saray yıktırıldı, Camii inşaatı başandı.

Sultanahmet Camii hakkında tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR