3 Eylül 2016 Cumartesi

Sultanahmet Camii Hamamı, İmareti ve Türbesi

Sultanahmet Camii Hamamı, İmareti ve Türbesi hakkında bilgi... Eserlerin planları, hangi amaç ile kullanıldığı ve son durumu...


Sultanahmet Camii Hamam
Sultanahmet Camii Hamamı, 1912 İshak Paşa yangınında soyunma kısmı yok olmuştur. Hamamın mermerleri sökülmüş, şuan kaderine terk edelmiş halde durmaktadır. Yapı altıgen planıyla dönemin en ilginç bir plan sitiline sahiptir.

Sultanahmet Camii İmaret
Sultanahmet Camii İmaret - Bu gün Darüşşifa ile birlikte Sultanahmet Teknik Lisesi tarafından kullanılan imaret yapılarına Sokulu Mehmet Paşa yokuşu tarafından girilmektedir. İmarete ait mimarisini koruyan yapı, zamanında yoksullara hizmet için kullanılmıştır. İmarette bulunan ve mimarisi koruyabilen 3 yapı, Osmanı devleti döneminde şehir dışından gelenlere yardım için kurulmuştur. Yolculara, yoksul ve düşkünlere, yiyecek, sağlık ve giyecek yardımı yapılan yerlerdir.

Sultanahmet Camii Türbesi
Sultanahmet Camii Türbesi - Dört köşeli mermer bir türbedir. Üzeri tek kubbeyle kapatılmış olan yapı Abonazdan yapılmıştır. Kapısının üstünde ayetler, içi ayetler ve çini panolarla süslüdür. Renkli çini pencereler ferahlık sağlanmıştır. Türbede Sultan 1. Ahmed olmak üzere Sultan IV. Murad ve Sultan II. Osman'ın sundukları ile birlikte 36 tane sanduka bulunmaktadır.

Sultanahmet Camii ile ilgili tüm bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR