10 Ocak 2017 Salı

Sultanahmet Camii ağaçları hakkında bilgi

Sultanahmet Camii yapımında kullanılan ağaçlar nereden geldi? Osmanlı arşivinde kayıt altına alınan bilgilere göre hangi ağaçlar caminin hangi bölümde kullanıldı. Kanlı çınar da denilen ağaç hakkında kısa bilgi...


Sultanahmet Camii ağaçları hangi illerden getirildi: Ağaçlar seçilirken sadece bir bölgeden değil bir çok yerden ağaçlar getirilmiştir. Batı Karadeniz, Doğu Karadenizin iç kısımları, Marmara, Rumeli, Trakya ve Batı Ege Toroslar'dan ağaçlar seçilmiş ve toplanmıştır. Sultanahamet Cami inşaasında kullanılan ağaçların taşıması ise, deniz yoluyla İstanbul'a ulaştırılmıştır. Ordan da öküz arabalara sayesinde Sultanahmet Meydanı'na taşınmıştır. 

Caminin külliye yapımında kullanılan ağaçlar, iki grupta oluştuğu yazılmıştır. Bunlar İğne yapraklı ağaçlar, sanober ve virdinar olarak ayrılır. Ayanı zamanda ise geniş yapraklı ağaçlar; pelüt, pırnal, gürgen, kara ağaç, ceviz, kestane, abanoz, fındık olarak kayıtlarda belirtilmiştir.

Külliyenin inşatında kullanılan ağaçlar belirli yerlede kullanılmak amacıyla ayrılmıştır. Ceviz, kestane, abanoz gibi ağaç cinsleri, Kürsü, Rahle, Pencere kapakları yapımında kullanıldığı ortaya çıkıyor. Diğerlerinin de temel duvar hatıllarında pencere doğramalarında inşaat iskeletlerinde kullanılmıştır.

Osmanlı arşiv ve belgelemeye özen göstermesinden dolayı bu bilgilere rahatlıkla ulaşabilmekteyiz. Bu bilgilere Topkapı Sarayı'nda bulunan 42 nolu defterde bulunur. Arşivlerde kayıt altındadır.

Sultanahmet Camisinde kullanılan ağaçların yanı sıra Sultanahmet Meydanı'nda bulanan bir ağaçta meşhurdur. Sultanahmet Meydanı'nda bulanan büyük çınardı. Bu çınara "kanlı çınar" da denilirdi. Büyük çınar ağacında bir çok kişinin idamı gerçekleşmiştir. O yüzden zamanında bu ağaca "şecere-i vak vak" denilirdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR