6 Mart 2017 Pazartesi

Piramit düzeninde kubbeli camilerin yapımı

Piramit düzeninde kubbeli camiler. Piramit düzeninde kubbeli camilerin yapımı ihtiyacı neden doğmuştur. Osmanlı'da Piramit düzeninde kubbeler inaşaası ile daha büyük kapalı camilerin inşaası başladı. Kubbeli camilerin inşaası... Sultanahmet Camii Fil Ayakları...


Osmanlı camilerinde cemaatle namaza büyük önem verilirdi. Cemaatle namaza islamın da çok değer verdiği bir özellikti. Osmanlı İmparatorluğu islama sıkı sıkıya bağlı olduğunu biliyoruz. Bu değer verme bazı gereksimleri de beraberinde getirdi. Camilerde büyük alan ihtiyaçı. Camilerin bu ihtiyacından dolayı avlu caminin bir parçası gibi düşünüldü. Dikkat ederseniz Osmanlıda yapılan camilerin hep avluları camiyle bir bütünlük taşır. Sultanahmet Camii bu konuda bir örnek teşkil eder. Sultanahamet Camisini iç yapısı ve dış yapısı olarak bakıldığında bir bütünlük sağladığı açık olark görülür. Ama mevsimlerin durumu nedeniyle kapalı alanlara ihtiyaç arttı.
Piramit düzeninde kubbe
Sultanahmet Camisi'nde Fil ayaklarına oturtulmuş kubbeler

 Camilerde kapalı alanların artması ile yeni bir inşaat şekli ihtiyaç haline getirdi. Bu alanı oluşturmak içinde piramit usulü ile kubbeli camileri geliştirildi. Böylece kapalı alanlar daha fazla insan aynı anda ibadet yapabilecekti. Daha önceden hücreler halinde yapılan camiler piramit düzeninde kubbe inşatını keşfiyle birlikte artık ortadan kalktı. Bu kubbeler önümdeki yüzyıllara da damgasını vuracaktı.

Piramit düzeninde yapılmış kubbe inşaatı
Sultanahamet Camiinde Piramit düzeninde kubbeler Fil ayaklarına oturtulmuş şekliyle gözüküyor.

Piramit düzeninde kubbeler, sütunlar kubbelerin ağırlığını taşıyacak biçimde inşaa edilmeye başlandı. Bu sütunlar çok büyük sütunlardı. Bunlara fil ayağına benzemesi nedeniyel "FİL AYAĞI"denildi. Bu sutünların üzerine piramit şekliyle kubbeler oturtuldu. Sultanahmet Camii'ni de ziyaret içeride bu fil ayaklarını görebilirler. 4 sütun üzerine oturtulmuş kubbeleri görebilirler. Hatta bu sütünların üzerinde çeşmeler inşaa edilmiştir.
Sultanahmet Camii'nde bulunan Fil Ayaklarına yapılmış çeşmeler

Sultanahmet Camii'nde bulunan Fil Ayaklarına yapılmış çeşmeler


Türkler'in İslama sıkı sıkıya bağanmaları insanlık için çalışmayı had safhaya ulaştırdı. Bu yüzden Müslüman Türkler bir yeri fethettikten sonra, ilk olarak ordaki insanların bütün ihtiyaçlarını karşılayacak bütüncül binalar inşaa ederlerdi. İmaret kültürü denilen bu olgu, İslam kültürünün temelerini oluşturur. Türkler İslama sıkı sıkıya bağlı olduktan sonra insanlık için çalışmak hiç bitmeyecek.

Sultanahmet Camii hakkında tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR