11 Ocak 2017 Çarşamba

Vapurla Sultanahmet'e nasıl gidilir?

SULTANAHMETE NASIL GİDİLİR - Vapurla Sultanahmete nasıl gidilir, özellikle Anadolu yakasında oturanlar Sultanahmet'e en kısa yolu otobüs olarak görüyorlar. Halbuki Sultanahmet'e gitmenin en sorunsuz ve en hızlı yolu deniz yoludur. Kişi deniz trafiğini kullanarak hem hızlı, hem de daha güvenli bir yol izlemiş olur. Aynı zamanda şehir trafiğini rahatlatmaya da katkısı olmuş olur.

Anadolu yakasında oturanlar vapur veya tekne ile Eminönü'ne gelerek burdan Sultanahmet'e rahatlıkla ulaşabilirler. İster yürüme yolu ister tramvay (Bağcılar-Kabataş) yolu ile. Bu yol en kısa ve zahmetsiz yoldur. Hatta özel aracıyla gelmek isteyenlere bile bu yolu tavsiye ederim.

Maramaray ile Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçiş yapabilirsiniz. Sirkecide iner ordan yürüme mesafesinde Sultanahmet Meydanı'na ulaşabilirsiniz. 

Anadolu yakasında oturanlar vapuru ve marmarayı tercih etmezler ise İETT otobüsleri ile Eminönü'ne ulaşarak yukarıda saydığım yolları kullanarak Sultanahmete ulaşabilirler. En kestirme üçüncü yoldur.

Diğer yolları yazmıyorum çünkü onlar en zahmetli yollardır. Sultanahmete ulaşmak isteyenler buraya en yakın olan Beyazıt, Vezneciler veya Eminönü'e ulaşarak gelebilirler.

Sultanahmet Ayasofya, Halıcılar Müzesi, At Meydanı, Topkapı Sarayı, Gülhane Parkı, Yerebatan Sarıyı Sarnıcı vs. Tüm bu saydıklarımızın bir kısmı girişleri ücretlidir. Bir kısmı da değildir. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı bir yerler için müze kartı almanıza tavsiye ederiz. Çünkü bu kadar yeri müze kartıyla çok uyguna dolaşabilirsiniz.

Bilinen tüm yollarla Sultanahmete nasıl gidilir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR