26 Kasım 2016 Cumartesi

Sultanahmet tarihi yerleri ve dünyanın merkezi oluşu

Sultanahmet, tarihi eserleri bakımından çok zengin bir semtimiz. Sadece islami eserler alanında değil bizans eserleri olarak da çok değerli. Konum olarak da ulaşımı kolay bir yerdedir. Bulunduğu yarımada da hakim bir yerde bulunur. Tüm bunları bir araya getirdiğimiz zaman gezilesi görülesi bir yer olarak karşımıza çıkıyor.

Sultanahmet'e gittiğiniz zaman etrafınıza alıcı gözle bir bakmanızı tavsiye ederim. Ara sokaklarda bir gezinti yapıp, tüm ayrıntıları kaçırmadan dikkatlice incelediğinizde hayranlığınız bir kat daha artıyor. Tarih ve tarihi eserlere meraklı olanlar her köşeye muhakkak bakmalı.

Sultanahmet deyine hep aklımıza Sultanahmet Camisi ve Ayasofya geliyor. Buraları semtin kalbi konumunda. Ama bir uçdan bir uca dolaştığınız zaman şunu fark ediyorsunuz: her köşesine dikkatli bakmalıyım. Her köşesinde bir tarih var. Dikkatinizi çekmemiş olabilir ama bir su içeyim diye düşündüğünüzde karşınızda tarihi bir çeşme çıkıyor. Şu parkta biraz vakit geçireyim dediğinizde bir bakıyorsunuz orda başka bir tarih. Müze dediğinizde karşınıza bir çok müze çıkıyor. Türbeler, parklar, tarihi mekanlar. Bu da yetmiyor, karnım acıktı bir yemek yiyeyim dediğinizde karşınıza tarihi Sultanahmet köftecisi çıkıyor.

Dünyanın merkezi
Fazla bilinmesede Osmanlılar ve Bizanslılar Sultanahmet'i dünyanın merkezi kabul etmişler. Bunun ispatı Ayasofya, Sultanahmet Camii ve Million taşı. Bu üç yerin geçmişini bilirseniz siz de ne demek istediğimi anlarsınız. Sonraki yazılarımda bu iki yerin geçmişini anlatmaya çalışacağım. Siz de bana hak vereceksiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR