15 Ocak 2017 Pazar

Sultanahmet Darü'ş - Şifa

Darü'ş - Şifa nedir; Kısaca sağlık yurdu, günümüzde hastanesi diyebililirz. Selçuklu ve Osmanlı'da cami, medrese külliyesine ek bina olarak yapılır. Hekimlik okulu işlevini görür. Buraya öğrenciler bazı özelliklerinden dolayı seçilirler.

Sultanahmet Darü'ş - Şifa, 17. yüzyılda yapılan Darü'ş - Şifa, 1612-1621 arasında bitirilmiştir. Ebulfeyz Mustafa bin Mehmet Efendi’nin bu darüşşifada başhekimlik yaptığı arşivelerden bilinmektedir. Revaklı bir avluyu çevreleyen kare planılı kubbeyle örtülen 26 odadan oluşmuştur. Sultanahmet Camii'nde kurulacak olan Darü'ş - Şifa, daha kurulmadan önce yetiştirilecek öğrencilerin özellikleri belirleyen bir yönetmelik oluşturulmuştur.

Sultanahmet'in 1612 yılında darüşşifa yapımına henüz başlanmadan önce, hatırlattığı vakıfnamede de binadan çok görev alacak ekibin özellikeriyle ilgili bir bölüm bulunmaktadır.

Bu bölümde "Açık fikirli ve zekası ile ünlü, sağduyulu ve olayları çabuk kavrayabilen, insan tabiatı özelliklerini ve ilaç hazırlama ilkelerini bilen, içecek ve macun hazırlama konusunda hünerli, muhtaç olanların işlerinin gözetilmesinde iyi davranışı belli olan, yufka yürekli, kibirsiz, tanıdık veya yabancıya karşı tatlı sözlü, seçkin bir kimse hekim olup hastalara iyi davranarak tedavi etmelidir" yazılmıştır. Evliya Çelebi, Seyahatnamede Sultan Ahmet Darüşşifası hakkında: “ Vakıfları kuvvetli olduğundan ekseriya, fukara ve divaneleri bu şifa evine getirirler. Çünkü buranın havası güzel, hademeleri sevimli ve hoşa gider kimselerdir ki, daima hastalara canıgönülden hizmet ederler. Çünkü nazırı olan kızlarağası her vakit gelip hastaların hallerini sorar” diye not düşmüştür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR