12 Ocak 2017 Perşembe

Sultanahmet Camii'ne neden Avrupalılar Mavi Camii derler?

1. Ahmed tarafından yaptırılan Sultanahmet Camii, Avrupalılar tarafından Blue Mosque yani Mavi Camii derler. Burası nerededir? Sultanahmet Camii'ne neden mavi camii denir? Bunun altında farlı bir neden mi yatıyor. Yoksa gördüklerini bir isim vermek adıyla mı böyle bir isim vermişlerdir.


SULTANAHMET CAMİİ - Sultanahmet Camii'ne neden mavi camii diye adlandırılmasının nedeni renginden kaynaklanır. Kullanılan çinilerin renginin caminin içinde ağırlıklı olarak mavi olması nedeniyle Avrupalılar bu ismi vermiştir.


Camii inşasında kullanılan çinilerin renkleri
Sultanahmet Camii, mavi, yeşil ve beyaz İznik çinileriyle müthiş güzel bir görünümü sahiptir. Bu renklerin birbiriyle olan uyumu gerçekten görmeye değer bir konuma getiriyor. Göz zevkine müthiş hitap eden bu camii, Sedefkar Mehmet Ağa'nın nasıl bir sanatkar olduğunu gözler önüne seriyor. Her bir köşesi farklı bir güzelliğe sahip bu güzellik gidenlerin bir daha gitme hissi oluşturuyor.

Mavi Camii'nin içi kadar dış mimariside görmeye değerdir. Avlusu, caminin etrafında bulunan medresesi, dükkanları, şifahane ile vs. ile tüm bölgeye hakim oluyor. Dışarıdan bakıldığında heybetli bir yapı olan camii, Ayasafoya'ya karşı müthiş bir heybetle İstanbul'a renk veriyor.

Sultanahmet Camisi'nin büyük kubbesinin içi de mavi ağırlıklı oluşu ve 200'den fazla cam ile aydınlatılmış olması buraya ayrı bir hava katar. Bu işık ve renk güzelliği, mavinin camiye ağırlıklı olmasını sağlamıştır. İşte bu yüzden Avrupalılır buraya Blue Mosque yani Mavi Camii adını vermişlerdir. Siz siz olun muhakkak burayı dolaşın. Ayrıntılara dikkat edin. Bu şaheserin ne kadar özel olduğunu anlayacaksınız.

Mavi Camii nerede
Mavi camii olarak bilinen Sultanahmet Camii, Ayasofyanın karşında, At Meydanı'nın yanındadır. Tarihi yarım adanın hakim noktasında, tarihte ise dünyanın merkezindedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR