11 Ocak 2017 Çarşamba

Sultanahmet Camii'nde ki 6 minare efsanesi

SULTANAHMET CAMİİ - Sultanahmet Camisi'nin 6 minarelidir. Camiin 6 minareli oluşu bir çok efsaneyle anılır. Bu efsaneler kimilerine göre masalımsıdır. Kimilerene göre değil. Kimse tam olarak bunu doğrulayamasa da bilinmesi gereken bir şey varki o da Sultanahmet Camii, Ayasoyfaya karşı Osmanlı'nın büyüklüğünü göstermek için yapıldı.

Sultanahmet Camii'nde ki 6 minare efsaneleri
Sultanahmet Camisi neden 6 minare olarak yapıldığına dair bir çok efsane vardır. Neden altı minare olduğunu aşağıda anlattığımız efsanelerden öğrenebilirsiniz. Ama bir diğer unsusur da bu 6 minarenin bir şeyleri temsil etmesi.

- Bu konuda efsaneler anlatılır. Birincisi 1. Ahmed'in Sedefkar Mehmet Ağa'ya "Bana altından minareleri olan bir cami yap demiş." Sedefkar Mehmet Ağa ise bunu altı minareli olarak anlamış. İnanmak veya inanmamak size kalmış.

- Bu konuda ikinci riveyete göre Sultanahmet Camii 6 minareli olarak yapılmış. Bu duruma alimler itiraz etmişler. Çünkü, o zamanlar içinde 6 minaresi olan tek mebed Mekke'deydi. Bu durumu göz önünde bulunduran 1. Ahmed, Mekke'ye 7 minareyi yaptırarak çözüm üretti.

Sultanahmet Camisi neden 6 minare, 1 Ahmed Sultanahmet Camisi'ne imzasını attı. Bu imza minarelerde gizlidir. Minarelerde 4'ü üçer 2'si de ikişer şerefeli olarak yapıldı. Bunların şerefelerin topladığınız zaman 16 sayısını elde edersiniz. Bu da 1. Ahmed'i 14. padişah ve iki kardeşini temsil eder.

Bu camiiye çok değer veren padişah, eteğinde taş taşıyarak bu caminin inşaatında, hem maddi olarak yapmasıyla hem beden olarak hem de manevi olarak çalışmıştır.


Sultanahmet Camisi 6 minare özelliği
Sultanahmet Camii'nde ki 6 minare

Sultanahmet Camii'nde ki 6 minare efsaneleri uzayıp gider. Gerçek veya doğru bilinmiyor. Bilmemiz gereken bir gerçek te buranın manevi olarak çok güzel bir yer olduğudur. Orada bir namaz kıldığınız zaman ne kadar feyzli olduğunu anlıyorsunuz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR