4 Ocak 2017 Çarşamba

Sultanahmet Camii ölçüleri ve mimarisi

Sultanahmet Camii mimarı Sedefkar Mehmet Ağa'nın mühendislik harikası olan bu camiinin ölçüleri nelerdir? İç mimari ve dış mimari hakkında bilgi. Büyük mimarın caminin yapısını nasıl yapmıştır?


Sultanahmet Camii Fil ayakları

Sultanahmet Camii ölçüleri
Sultanahmet Camii ölçüleri, duvarları ile sınırlanan ibadet alanı biçim olarak kareye yakın bir dikdötgendir. 53.50x49.47 metrekare alanda kuruludur. Yani 2.662 metrekare alandadır. Sultanahmet Camii içi dört yapraklı yonca planına sahiptir. 5 metre çapında dört fil ayağı şeklinde yapılmıştır. Bu da mimar Sedefkar Mehmet Ağa'nın yapmış olduğu eserin ne kadar etkili olduğunu gösterir. Ana kubbe 43 metre yüksekliğinde ve 23.5 metre çapındadır. Bu ölçüler Mehmet Ağa'nın bir mühendis olarak kabileyetin gösterir.

Sultanahmet Camii pencereleri

Sultanahmet Camii pencere
Sultanahmet Camii mimari yapısı
Sultanahmet Camii'nin mimarisi Osmanlı ile Bizans kilise mimarisinin 200 yıllık tecrübesinin birleşimi sonucu müthiş bir hale gelmiştir. Ayasofya’dan esintiler bulunmasına rağmen bilen İslami mimari de ağır basar ve klasik dönemin muhteşem eseri olarak bilinir. Mimari yapısı olarak Sultanahamet Camii için çok mahirane yerleştirilen 260 pencere sayesinde ferah bir havaya bürünmüştür. Pencerelerin yerleştiriliş şeklinden dolayı büyük kubbe sanki havada asılı gibi durur. Bu cami, emsallerinin hiçbirinde olmadığı kadar aydınlık ve ferahtır.

Dış mimari
Sultanahmet Camii'ne Ayasofya’dan bakıldığı zaman, ön avlunun genişliği, abdest alma yerleri, Süleymaniye Camii’ne benzeyen tarzı ile Mimar Sinan'dan esintiler içerir. Ön avlu çok geniş tutulmuştur. Yaklaşık olarak camii ölçülerinde yapılmıştır. Ortada bulunan büyük altıgen fıskiye büyük tyapılmıştır. Farklı yönü ise avluya açılan anıtsal geçit kemeraltından mimari açısından farklılık oluşturur. Yarı kubbesi kendinden daha küçük çıkıntılı bir kubbe ile taçlandırılmış ve ince sarkıt bir yapıya sahiptir. Bu yönleriyle de diğer mimarlardan daha farklı hale getirmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR