1 Ocak 2017 Pazar

Sultanahmet Camii içinde iki çeşme fil ayakları

Sultanahmet Camii içindeki çeşmeler. İbadet yapanları düşününerek yapılan çeşmeler. Fil ayaklarının özelllikleri. Camii içinde bulunan ayrıntılar... Fil ayağının mimari ayrıntıları. Camideki çeşmeler...

Sultanahmet tarih içinde tarih. Nerdeyse her köşesinde farklı bir tarihi eser. Alıcı gözle bakanlar köşe başlarındaki bu ayrıntıları göreceklerdir. Her gittiğimde farklı bir yeri keşfedebiliyorum. Sultanahmet Camii en bilinen, en görkemli ve bir çok efsanesi olan yerlerinden biri. Sultanahmet Camii içinde bulunan çeşmeler şimdi kullanılmasa bile zamannıda ibadet edenler için önemli bir ayrıntı.

Sultanahmet Camii (Blue Mosque) dolaşmak isteyenler için bir tavsiye. Ayrıntılara dikkat edin. Efsaneleri dinleyin. Farklı bir havası olduğunu göreceksiniz. Mimarisi ibadet edenler için özel tasarlanmış. Halk düşünülmüş. Halkın ihtiyaçları doğrultusunda hareket edilmiş.

Şimdi size Osmanlı medeniyetinin zamana örnek olan Sultanahmet Camii içindeki çeşmeden bahsedeceğim. Bu çeşmenin bir efsanesi yok. Ama şu varki halk düşünülülerek yapılmış. Yani namaz kılmaya gelenler için caminin içine çeşme yaptırılmış. İnsanların acil ihtiyaçlarını karşılamak adına. Buna benzer bir çok ayrıntı bulunuyor. Diğer yazılarımda da bunları anlattım.Fil-ayaklari-filayagi
Sultanahmet Camii içinde fil ayaklarında çeşme

Fil ayakları hakkında bilgi
Sultanahmet Camii'nin avludaki kapısından içeriye girdiğinizde iki büyük sütün dikkatinizi çekiyor. Biri sağda, biri solda. Çok büyük sutunlar. Bu sütünlara fil ayağı deniyor. Sedefkar Mehmet Ağa bu konuda büyük üstat Mimar Sinan'dan biraz geride kalıyor. Çünkü üstadı bu ayakları daha ince ve daha göze batmayacak şekilde yapmıştır. Sedefkar Mehmet Ağa fil ayaklarının yarıdan yukarısı ile kemerlerin, pandantif denen küresel üçgen biçimindeki yüzeyler inşaa etmiştir. Mimaride kullandığı yarım kubbelerin ve büyük kubbenin içi de mavi rengin egemen olduğu kalem işleriyle yaptırmıştır. Bu ayaklara iki çeşme koyarak daha da işlevsel bir yapı ortaya çıkarmıştır. Bunu yapmaktaki amacı bu büyük sütunları caminin bir parçası gibi gösterip göze batmamasını sağlamaktır.

Büyük mimar Sultanahmet Camii'ni tasarlarken ışık olayınınıda düşünerek hareket etmiştir. Kubbesi yuvarlak ve iri sütunlar halindeki fil ayaklarına oturtmuştur. Orta kubbe dört sivri kemer üzerine oturtulmuş, köşeleri pandantifle doldurulmuştur. Büyük kubbe 5 metre çapında, yivli dört fil ayağı üzerinde duruyor. Camiyi beş sıra olarak çevreleyen ve yuvarlak kemerli olan 260 büyük pencere ile ışık olayı çözülmüş ve iç mekânın daha aydınlık olması hedeflenmiştir. Mimariyi bir bütün olarak görürsek bu farkı açıkça görebiliriz. 

Fil ayaklarındaki çeşmeler
Bu fil ayakları, üzerindeki çeşitli işlemeler ile mekana farklı bir hava kattığı kesin. Bu iki büyük sütün üzerinden birer tane çeşme yapılmış. Çeşmeler çok dikkat çekici şekilde inşaa edilmemiştir. Sütunların bir parçası gibi gözükür. Böylece Fil ayaklarının o büyük görüntüsü saklanmıştır. Dikkat etmezseniz bu çeşmeleri göremezsiniz. Bu çeşmeler namaz kılanların acil ihtiyaç durumunda, tekrar abdest alması, üzerlerinde oluşan bir kiri temizlemek olsun veya acil bir ihtiyacı olması durumunda yapılan çeşmelerdir.

fil-ayaklari-filayagi-cesme
Sultanahmet Camii içinde fil ayağı çeşme

Bu çeşmeler yakın tarihe kadar akıyor durumdaydı. Ama artık çeşmelerin suyu kesilmiş durumda. Hizmet verilmiyor.

Sultanahmet Camii ile ilgili tüm bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR