29 Ocak 2017 Pazar

Semazen nedir? Semazen neden döner?

Semazenin ne demek olduğunu ve neden döndüğünü öğrenmeden önce öğrenmeniz gereken başka şey var. İlk önce Semâ ne demek olduğunu bilmeniz gerekiyor. Böylece anlatmak istediğimizi daha iyi anlatırız.

Semazen nedir?
SULTANAHMET - Sema, lufgat manası olarak 'işitmek' anlamına gelir. Sema bir tür zikirdir. Sema dönen kişi "Celal olan Allah" diye zikreder, “Nereye dönerseniz dönün, Allah’ın vechi oradadır” (2/Bakara suresi, 115). Terim anlamı itibariyle de musiki dinlerken vecde gelerek hareketlenmek demektir. Haraket etmeye başlayan kişi tasavvûfî bir coşkunluk ile sema dönmeye başlar.

Semazen neden döner
Sema, sembolik olarak, kâinatın oluşumunu, insanın âlemde dirilişini, Yüce Yaratıcı’ya olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu idrak edip “İnsan- ı Kâmil” e doğru yönelişini ifâde eder. Bu anlayış ile semazen sema dönmeye başlar. Çark atan semazenler sağ elleri yukarı, sol elleri ise aşağıya dönük tutarlar. Bunun nedeni “Hak’ tan alır Halk’ a veririz ve hiçbir şeyi kendimize mal etmeyiz" anlamı taşır.

Bu sema dönmesini yapan kişiye de semazen denir. Sultanahmet'te bir çok yerde semazen gösterilerine rastlayabilirsiniz. İzlemesi oldukça güzeldir... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR