13 Ocak 2017 Cuma

Cem, Cami ve Mescit ne demektir?

Mescit, Cem ve Cami nedir? Cem, Cami ve Mescit ne demektir? Mescit mi, Mescid mi? El-Cami anlamı... Cuma namazı neden mescitte kılınmaz?


Cami nedir - Cami, cem kökünden gelir. Cem, toplanma demektir. Müslümanların dini ibadetlerini yapmaları için bir araya geldikleri kutsal mekana cami denir. 

Mescit ne demektir?
Arapça, mescit, secd(e)'den türetilen bir kelimedir. Mescit kelime anlamı olarak ise secdeye varılan yer demektir. Mescitler genellikle minaresi olmayan ve minbersiz küçük ibadet yerleridir. Cuma namazı kılınmayan küçük cami de diyebiliriz. Çünkü genelde mescitler dışarıya kapalıdır ve minberi yok olmayışı nedeniyle Cuma namazı kılınmaz. Türkiye hariç diğer ülkelerde Mescit ile Cami aynı anlamı taşır. Gerek Selçuklular'da, gerekse diğer Anadolu Türk Mimarisi’nde tek kubbeli mescitler vardı. Daha sonra ise Osmanlı ile birlikte bu mimari devam ettirildi.

Mescit mi, Mescid mi?
TDK'ya göre 'Mescit'dir. Mescid arapça kullanışıdır.

İspanya'da yaşamış olan Endülüsler, camiye 'mezquita' demişlerdir. Mezquita cami demektir. İngilizce'de de burdan geçtiği için de "mosque" denmiştir. Büyük camilere selatin camileri denir. El-Cami (Ya-Cami) Allah'ın 99 isminden biridiri. El-Cami anlamı ise "İstediğini istediği zaman istediği yerde toplayan" demektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR