28 Ağustos 2016 Pazar

Camii yapımı ve kullanılan malzemeler

Osmanlı'da camii yapımı çok önemliydi. Çünkü büyük camiler etrafına kent büyük bir hızla gelişirdi. Bunu bilen osmanlı mimarları yapılan büyük camilerin etrafına şifahane (bugünkü hastane), medrese, vakıf gibi bir çok yapıyıda yanında bulundurur. Sultanahmet Camii etrafını düşünürsek bu gibi yapılara olduğunu görüyoruz. Bu büyük camii günümüzde hala etrafında Türkiye'den ve dünyadan insanları bir araya toplayan bir yapı hüvviyetini koruyor.

Osmanlıda cami inşaasında kullanılar malzemeler ve ölçüler

Osmanlıda cami inşaasında kullanılar malzemeler ve ölçüler genel olarak tüm camilerde görmekteyiz. Bunun en gözde örneği tabiki Sultanahmet Camii'dir. Camilerin yapımında zeminin 4 arşın altına kadar yere od taşı döşendikten sonra, duvarların yapımı başlar. Büyük camilerde zeminle kubbe arası en az 50 zira'dır. Cami yapımında kubbe, kemer, duvarları bağlamak için demir civatalar vardır. Sütunlar mermerdir. Bu mermerler dışardan getirilir. Özellekle mermeriyle ünlü ilimizden.


Camilerin duvar taşları, demir kenetlerle birbirine bağlanmıştır. Bu da sağlam olması açısından önemli bir unsurdur. Duvarları birbirine bağlayan bu kenetler beş kileden birbuçuk okkaya kadar ağırlıktadır. Taşların arasına kalın demir çiviler, yani zıvana denilen çubuklar sokulur, kurşun dökülür. Bu daha sağlam olması için uğraşlar, daha kaliteli yapı olması için ellerinden geleni yapmaları bu yapıları günümüze sapasağlam bir şekilde gelmelerine sebep olmuştur.


Camilerin sütun başlıklarının altında kurşun levhalar bulunur. Bunlar zıvanalarla raptedilir. Binanın her yanı içten ve dıştan kereste iskelelerle kuşatılır. Cümle kapıları önündeki döşemeye aşınmayı önlemek için porfir taşı konulur. Direk, kemer, kazık, çerçeve işlerinde çıralı çam; kapı ve kanatlarda ceviz, şimşir, meşe, elma kerestesi kullanılır. Tuğlalar Fatih devrinde 4, 5x28x28 ölçülerindeydi.

Camilerin hatıl tuğlaları ise 3 cm'dir. Kiremitlerin boyu 18 parmak, ağırlığı 460 dirhemdir. Kum, kireç ve horasandan yapılan harç zenbille taşınır. Çinilerde alçı harcı, sıvalarda kıtıklı (keten elyafı) harç kullanılır. Neme müsait duvarlarda koyun yünü, yumurta akı katılır. Örümceklerin ağ kurmaması için devekuşu yumurtası harca katılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR