30 Aralık 2016 Cuma

Sarnıç nedir?

Sarnıç nedir? Bilmeniz gerekenler nelerdir. Sarnıç ne demektir, nerelerde kullanılır kısaca hakkında bilgi bulabilirisiniz...


SULTAN AHMET YEREBATAN SARAYI SARNICI - Sarnıç nedir; kısaca su deposudur. Yani şehirler su ihtiyacını karşılamak için oluşturulmuş sualtı deposudur. Burda depolanun su şehrin ihtiyacını karşılamakta kullanılır. Bu depoya sarnıç denir.

Sarnıç, sadece şehrin su ihtiyacını kullanılması için yapılan depo anlamı olarak kullanılsa da farklı anlamıda vardır. Bu gemiciler bu tabiri bilirler. Gelilerde tatlı su ihtiyacını karşılamak için kullanılan su deposudur. Gemilerin uzun yolculuklarında içme su ihtiyacını karşılarlar. Bu depoya da sarnıç denir.

Sarınçların en kötü tarafı durağan olmasıdır. Bu da sağlıksız bir ortama sebebiyet verir. Akan su herzaman daha temiz kalır.
 
Bir çok tarihi kazılarda sarnıç kalıntılarına rastlanmıştır. Bir şehirin olmaz ise olmazlarındındır.  Günümüzde daha farklı tekniklerle yapılmış, büyük sarnıçlar vardır...

Yerebatan Sarnıcı, durağan bir suyu şehir şebekesi olarak kullanılmaktaydı. Ama Fatih Sultan Mehmed Han'ın İstanbul'u fethi ile birlikte bu şebeke bahçe sulamada kullanılmıştır. Çünkü durağan su daha çabuk kirlenir. Buranın bakımı nerdeyse imkansız hale gelir. Osmanlı bunu bilmesinden dolayı akan suyu tercih etmiştir. Böylece halkına daha iyi hizmet sunmuştur. Yerebatan Sarnıcı'ndaki suyu da farklı yerlerde kullanıma geçmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR