1 Şubat 2017 Çarşamba

I. Ahmed hakkında bilgi

I. Ahmed'in hayatı, şehzadeliği ve saltanı hattında bilgi...Sultanahmed'den sonraki padişih kimdir?

1. Ahmed hakkında
14. Osmanlı sultanı 1. Ahmed Han (Osmanlı Türkçesi: احمد اول ‎ Ahmed-i evvel). 4 çocuktan (Selim, Cihangir ve Mahmud) en küçüğüydü. 93. İslâm halifesidir. Sultan III. Mehmet (Şehzade Mehmed) ve Handan Valide Sultan’ın oğludur. 18 Nisan 1590'da Manisa'da doğdu. Bu tarihte III. Mehmet yani babası Manisa'da sancak beyiydi. Tarih I. Ahmed'i hep yaptıkları güzel eserler ile anacaktır. I. Ahmed insanlık için yaptırdığı bir çok eserler ile tarihteki yerini almıştır. Allah kabrini nurla doldursun. Diğer sultanlardan farkı sancağa gitmeyip direk tahta çıkan ilk Osmanlı sultanıdır.

1. Ahmed'in şehzadelik dönemi hakkında
I. Ahmed, III. Murad vefat edince babası ile birlikte İstanbul’a geldi. Kendisinden önce üç ağabeyi vardı. Ama Şehzade Selim ve Şehzade Cihangir’in erken ölümü ve Şehzade Mahmud öldürülmesi sonucu hiç düşünülmezken Şehzade Ahmed’e tahtın yolu açıldı. 6 ay sonra da babası Sultan Mehmed hayatını kaybetti. 1. Ahmed'i annesi dindar bir kişi olarak yetiştirdi. Yaptırdığı Sultan Ahmet Camii de bunun bir nişanesidir.

1. Ahmed'in saltanatı dönemi hakkında
Babası III. Mehmed’in vefatıyla ertesi gün apar topar cülus töreni ile 22 Aralık'ta 1603'te saltanatın başına geçti. 1. Ahmed'in babası III. Mehmed erken yaşta tahta geçip sultan olduysa, 1. Ahmed'de babası gibi erkenden tahta geçti. Babası gibi de 14 yılda hayata gözlerini yumdu.

Sultanahmed'den sonraki padişah kimdir?
Sultanahmed'den sonraki padişah; Şehzade Mustafa'dır. Halime Sultan’ın oğlu olan Sultan Mustafa 2 yıl gibi kısa bir süre tahtta kaldı.

SULTANAHMET CAMİSİ HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ - İnsanlar ölümsüz olmanın yollarını aralar. Şu ana kadar bunu başaran olmadı. Ama isminiz hep anılabilir. İyi insanların arasına adınızı yazdırıp, hep hatırlanan bir kişi olabilirsiniz. İnsanlar sizi rahmet ve saygıyla anarlar. Manevi anlamda liderliğiniz hep devam eder. Bunu başarmanın sırrı insanlık için bir şeyler yapmanızdır.

1. Ahmed'in Sultanahmet Camii özel bir yanı vardır. Fatih ilçesine ayrı bir değer katan bu camii, önümüzdeki yıllarda da değerinden hiç bir şey kaybetmeyecektir. Sultan Ahmet Camii, mimari ve işçilik olarak tam bir efsanedir. Mimar Sedefkar Ahmet Ağa'ya yaptırılan eser tarih sayfalarındaki yerini almıştır. I. Ahmed camii yaptırırken eteğinde taş taşımış ve dinine ne kadar bağlı olduğunu göstermiştir. Dinine bu kadar değer verdiği için de Allah yatırdığı camii, yıllar boyu aziz kılmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR