14 Mart 2017 Salı

Sur-i (Sur-u) Sultani

Sur-i (Sur-u) Sultani (Müze ada) nedir?

Sur-i (Sur-u) Sultani, Sultanahmet'teki Topkapı Sarayı'nın etrafında bulunan binaları da içine alarak bir sur inşaası projesinin adıdır. Fatih Sultan Mehmed'in, İstanbulu fethinden sonra yarım adayı içine alan, 28 kule ile desteklenen bir üçgen çizmip inşaa ettirmiştir. Böylece hem karadan hemde denizden gelecek olan saldırılara karşı koruma alını oluşturmuştur.

Sur-u Sultani surları yaklaşık 4 km'dir. Surların üzerinde “Bab-ı Hümayun”, Topkapı Sarayı’nın şehre açılan birinci giriş kapısı bulunur. Sur-u Sultani surları, 2,97 m – 3.00 m kalınlığındadır. Hizalı ve sıralı moloz taşlarla yapılmasının yanı sıra boğa gözü biçimli mermer ya da tuğladan ince mazgallarla delinmiş duvarlar ve burçları, surların sadece savunmak için olmadığını ortaya koymuştur. Aynı zamanda fethi ve iktidarı simgelenmesi nedeniyle egemenliği anlatır. Dışarıda bakıldığında surların görünüşü mükemmel bir kale görünümündedir. Bu görüntüsünden dolayı da kaynaklarda “Kal’attü’s-Sultaniye” olarak kaydedilmiştir.

Günümüzde Sur-i (Sur-u) Sultani (Müze ada) projesi
Günümüzde Sur-i (Sur-u) Sultani projesi (Müze ada), tarihi bir yarım ada oluşturma projesinin adıdır. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu sayede Osmanlı kültürü'nü koruma “Bir Şehir ve Üç Dünya”nın hikayesini anlatmayı hedefler. Bugünkü Ahırkapı’dan başlayıp Sirkeci tren istasyonu, Yalı Köşküne kadar, Gülhane Parkı’nı da içine alarak bir üçgen (Marmara Sahil Surları) oluşturarak Topkapı Sarayı'na bağlama hayalidir.

Sur-i (Sur-u) Sultani (Müze ada) porjenin içeriği şimdiden hesaplanarak oluşturuldu. Depolarda bekleyen tarihi eserler teşhir için yerleri belirlendi. Salonlar, bilgilindirme için toplantı salonları gibi bir çok yapı da projenin içinde yer alıyor. Boğaz'ın düzenlemeleri yapılarak İstanbulun boynunda bir mücevher şeklinde gözükecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı bu proje ile Çin Setti'nden sonraki en büyük açık hava müzesi olmasını sağlayacak. Diğer bir tabirle dünyanın en büyük sarayı... Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Sur-i (Sur-u) Sultani hakkındaki ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu sayede İstanbul tam bir kültür kenti ve dünyanın imrendiği bir yer haline gelecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR