11 Mart 2017 Cumartesi

Piva Manastırı

Piva Manastırı (1573-1575, Kiril: Пива), Karadağ'a bağlı, Goransko'nun güneyinde, Piva köyünde inşaa edilmiştir. Adını bulunduğu köyden alan kilise, freskleri, ayin objeleri, değerli litürjik kitapları, değerli metal nesneleri ile ünlüdür. Kilisenin diğer bilinen isimleri Manastır Pivski, Sv Bogorodica Kilisesi ve Kutsal Ana Kilisesi'dir.

Piva Manastırı Tarihi

Piva Manastırı, tahmini olarak 1573-1575 yılları arasında inşaasına başlanmış ve 1586 tarihinde bitirilmiştir. Kiliseyi, Sırp Ortodoks patriği Zahumlje ve Hersek Savatije Sokolović’in piskoposu ortak olarak yapmıştır. Kilisenen inşaasını Gavrilo ve Vukašin adlı kardeşler inşaa etmiştir.

Burası aynı zamanda Osmanlı'da sadrazamlığa kadar yükselmiş Sokulu Mehmet Paşa'nın doğduğu köydür. Sadrazam'ın burda bilinen ismi Mehmed Paşa Sokoloviç (Bayo Sokoloviç)'dir. Ailesi tarafından Bayo Sokoloviç, Osmanlı'ya çocuk yaşta verilir ve devşirmelerin arasındaki yerini alır. Daha sonra bir ailenin yanına verilen paşaya Osmanlı kültürü öğretilir. Yeteneği keşfedilen Mehmed Paşa, Kaptanı Derya ve Sadrazamlığa kadar yükselmiştir.

Piva Manastırı mimarisi 
Manastır, küçük bir taş yapı olarak inşaa edilmiştir. Uzunlamasına (nef) yapılmış bir mimariye sahiptir. Duvarlarında Yunan ressamların eserleri (1604-1606) göze çarpar. Özellikle Longin'in, Tanrı’nın Annesi, İsa’nın ve Tanrı’nın Annesi eserleri dikkat çekiyor. Manastırda bir çok fresk de bulunuyor. Bu eserleri drenaj düzeneği ile suların aktarılmış ve eserler koruma altına alınmıştır. Daha sonra 2008'de ABD Büyükelçiliği Podgorica drenaj sistemini yenilenmiştir.

Piva Manastırı'nın hazineleri
Piva Manastırı'nda dini objeler, nadidane konservatif kitaplar, değerli sanatsal metaryaller ve nesneler bulunuyor. Aynı zamanda kütüphanede 183 kitap ve yaklaşık 280 diğer değerli eşya kilisenin hazinesi olarak arşivlere kaydedilmiştir. Kilisenin bir diğer hazineside Balkanlarda ilk kurulan Crnojevići matbaacısında basılan mezmur (zeburun bir bölümü) bulunuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR