5 Mart 2017 Pazar

Antiochos Sarayı

Antiochos Sarayı, (Yunanca: τὰ παλάτια τῶν Ἀντιόχου), İstanbul, Fatih ilçesi, Sultanahmet Hipodrumu'na yakın, Binbirdirek Sarnıcı'nın üstünde 5. yüzyıl binasıdır. Antiochos, II. Theodosius zamanında Bizansın başkenti olan Konstantinopolis'te (İstanbul), praepositus sacri cubiculi (kıdemli hadım saray odası öğretmeni) makamına yükselmiş, Patricius unvanı almıştır. Antiochos Pers kökenliydi. Saray, Antiochos için yapılmıştır. Daha sonra gözden düşen Antiochos'un sarayına el konulmuştur. Ama sarayda yaşamasına izin verilmiştir. Bir bölümü kiliseye çevrilmiştir.


Antiochos Sarayı 1940 ve 1950 yıllarında kazılarda ortaya çıkmıştır. 1942 yılında, Alfons Maria Schneider ilk bulguları bulmuş, daha sonra da 1951–52 yıllarında, R. Duyuran kazılar tamamlamıştır.  Sarayın keşfinin yanında fresklerde keşfedilmiştir. Bu fresklerde St Euphemia’nın hayatı anlatılmıştır.

Antiochos Sarayı bölümleri
Antiochos Sarayı, kuzey ve güney olmak üzere iki bölümden imar edilmiştir. Güney bölümü: Geniş bir avlusu bulunan güney bölümün tamamı mermerden yapılmıştır. Avluda yuvarlak kubbeli altıgen, çapı 20 metre salon bulunurdu. Burası yemek salonuydu (triclinium). Kuzey bölümü: Hipodruma paralel olan bölümdür. Güney bölümünde olduğu gibi 20 metre çapında altıgen bir yapı bulunuyordu. Burası da Antiochos'un kabul salonuydu. C şeklinde bir yapısal tarzda binaya bağlanırdı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR