2 Ocak 2017 Pazartesi

Teleferik ilk nerede kuruldu?

Teleferik nedir? Dünyanın en uzun teleferiği nerede? Türkiyede ilk teleferik nerede kuruldu?

Teleferik, Yunanca bir kelimedir. Tele=uzak, Fero= taşımak demektir. Teleferik, deniz, boğaz veya karadan ulaşımı çok güç olan, birbirinden uzak iki yeri birbirine çelik hatlarla bağlanılanarak yapılan taşıma aracıdır. Teleferikklerde ilk malzeme taşınırken daha sonra insan taşımacılığına başlandı. Dünyada ilk tereferik, 1644 yılında Hollandalı Adam Wybe kereste taşımacılığında kullanmıştır. Daha sonra 1834 yılında Alman Albert Klansthal daha gelişimini sağlamıştır. Ama kullanım alanı malzeme taşımacılığı oldu. İnsan taşımacılığında ilk teleferik 1870'de İngiliz Charles Hogson buldu. Bu günkü halini verdi.

Dünyanın en uzun teleferiği nerede?
Dünyanın en uzun teleferiği 1942 yılında İsveç'te kurulan Norsjö Teleferiği'dir. Örträsk ve Mensträsk arasında 13,2 km uzunluğunda kurulmuştur. Yolculuk 1.5 saat sürüyor.

Türkiye'de ilk tereferik nerede kuruldu

Türkiye'de ilk teleferik, 1963 yılında Bursa'da kurulmuştur. Bursa Yıldırım’daki Teferrüç ile Uludağ’daki Sarıalanyaylası arasında kurulmuştur. Daha sonra Kadıyayla istasyonu eklenerek 9 bin metre boyuna ulaşmıştır. 1634 metreye kadar yüksekliğe kadar çıkar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR