22 Şubat 2017 Çarşamba

Semitizm nedir?

Semitizm (veya Yahudicilik) (İbranice : שם), Yahudi sever, Yahudi sempatizanı, Yahudi taraftarlığı anlamına gelir. Dünyada ilk olarak 1770'li yıllarda Göttingen Tarih Okulu üyeleri “Semitik” terimini üretilip kullanmıştır. Semitik insanlar veya Semitik kültürler; Semitik dili konuşan, kültürel ve ırksal bir grubun adıdır. Bu gruplar zaman ile günümüzde İsrail'in kurulmasını etki etmiştir. Zaman ilerledikçe semitik dil kullanımı azalmıştır.

Semitik ırkın tarihçesi
Carleton S. Coon’un ırkçı sınıflandırmalarını yaparken Semit halklarına komşu olan Hint-Avrupa, Kuzeybatı Kafkasya, Berber ve Kartvelian’ın bölgedeki halklarına benzetir. Semit halkları, Kafkas ırkından sayılıyor. Dil çalışmaları bakımından incelendiğinde ve kültürel araştırmalar ile birleştirildiğinde, (eski Semitik ve İbrahimce) Semitik konuşan etnik kökenleri ve yakın coğrafi ve dilsel dağılımla ilişkilerini ortaya koymuştur.


DNA açısından ırkın analizi

Nerdeyse tüm medeniyetler ortadoğuda doğmuştur. Bu yüzden bir çok medeniyet arasında ortak bağlar kurulmuştur. Sematik dili konuşan halkların DNA'sı incelendiğinde ilginç akrabalaklar ortaya çıkmıştır. Arapların bir bölümü, İbraniler, Mandaeans, Samaritans ve Asuriler arasında Y-kromazonuna bağlı akrabalıklar ortaya çıkmıştır. Afrika ülkesi Etiyopya'da Semitik dili konuşan halklar (Amharas, Tigrancılar, Harari ve Tigre halkı) ve Arapça konuşanların bazılarınında ilişkileri olduğu tespit edilmiştir. Genetik araştırmalar, bu gün yaşayan Yahudilerin (Ashkenazi, Sefarad ve Mizrahi’ye), Levant Arapları, Asuriler, Samaritanlar, Maronitler, Druze, Mandaeans ve Mhallami’nin hepsinin ortadoğunun ortak mirasa sahip olduğunu söylemişlerdir. Bunlar, eski Fertil’e (Batı ve Ortadoğu uygarlıklarının doğduğu bölge) genetik olarak eşleşmişlerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR