2 Şubat 2017 Perşembe

Gözleme (pancake, salı) günü

Gözleme (pancake) günü nedir, ne demektir, hangi gün kutlanır ve kelime kökü nereden gelir? Gözleme günü (pancake day) (salı günü) çıkış tarihi hakkında bilgi...

Gözleme (pancake) günü nedir?
Gözleme günü (pancake day) (salı günü) (krep), "absolve" (affetmek) kelime kökünden gelir. Tövbe Salısı da denir. Büyük Perhiz (Lent) de denir. Anglicanlar, Lutheranlar, Methodistler ve Roma Katolikleri bu günü kutlarlar. Pancake (gözleme, krep) gününde kişi kendi hatalarını itiraf edip tövbe edip, afedilmeyi umarlar. Tanrıya yakınlaşmalarını dilerler. Bu günde krep tüketilerek kutlanır.

Hangi gün kutlanır
Ülkemizde çok bilinmesede yurt dışında çok bilinen bir gündür. Özellike ABD'da çok yaygındır. Şubat ayında kutlanır. Şubatın son günü Çarşamba’nın arifesi salı günüdür.

Gözleme günü (pancake day) (salı günü) çıkış tarihi
Çıkış tarihi 16. yüzyıla kadar uzanır. Bu günün geldiğinde kiliselerde çanlar çalmaya başlar. Bunun bir nişanesi olarak evde kadınlar krep kızartmaya başlarlar. Krep kızartma, Pancake günün işareti olduğu için bu günde Hıristiyanlar krep yiyerek kutlarlar. Hıristiyanlar günahlarını itiraf ederler. Kilise görevlisi günahları dinler ve tövbe etmelerine yardımcı olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR