4 Şubat 2017 Cumartesi

Fil ayağı mimarisi hakkında bilgi

Fil ayağı mimarisi nedir?
Fil ayağı demek, Kubbeleri ve kemerleri sağlam bir şekilde tutmak için kullanılan büyük kolonlara denir. Paye veya Pilpaye de denir. Bir çok fil ayağının bir arada kullanılmasına deste sütünlu ayak denilir. Osmanlı'da en önemli eserleri icra eden mimarlar, fil ayağı şeklinde kolonlarını kullanmışlardır. Osmanlı eserlerinin bir parçası olarak kullanılır. Selimiye Camii ve Sultanahmet Camii'nde bu uygulamayı görüyoruz. 


Fil ayaklarının özellikleri
Fil ayakları genellikle dörtgen ya da çokgen kesitlidirler. Fil ayağı kalın büyük kolonlar, ahşap, taş veya tuğladan olup harçla birlikte örülürler. 4 fil ayağı üzerine yapılan camiler kubbeleri 53 m. yüksekliğinde ve 27,5 m çapındadır. 4 ayak 30 ton civarındadır. Bu ayaklar toplam 8 bin ton yükü taşıyacak şekilde yapılmışlardır. İnşaa yapılırken depremler hesaba katımmıştır. Yapı sağlam temellere ve sağlam işçiliklere, iyi malzemeler üzerine yapılmıştır.

İki üstad arasındaki fil ayaklarınıdaki fark nedir 
  • Sedefkar Memed Aga Sultanahmet Camii’nde yuvarlak, Büyük üstad Mimar Sinan Süleymaniye Camii’nde ise dört köşe fil ayakları kullanmışlardır. Mimar Sinan fil ayaklarını sanki Selimiye Camii'nin bir parçası gibi kullanmıştır. Böylece Cami ile bir bütün halde gözüküyor. Bunu sağlarken de daha ince olmasına da özen göstermiştir. 
  • Sedefkar Mehmed Ağa ise Sultanahmet Camii'nde fil ayaklarını daha kalın daha ortada ama yaptığı süsleme ile caminin bir parçası gibi algılanmasını sağlamıştır. 
  • Süleymaniye Camii'nde 4 ayak, Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali’ye (radiyallahu anha)'ya ithaf edildiği bilinir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR