1 Şubat 2017 Çarşamba

Farya hakkında bilgi

Farya nedir, ne demektir? Prenses Farya Bethlen kimdir, hayatı hakkında bilgi? Roman kahramanı Abbe Farya kimdir? İndo ne demektir?

Farya ne demektir?
Farya isminin kelime anlamı güzel, neşeli, nazik, misafirperver, şefkatli ve sevecen anlamına gelir. Tarihte geçen Prense Farya meşhurdur. Günümüzde ise roman kahramanı olan Abbe Farya isimi meşhurdur. 

Prenses Farya Bethlen kimdir?
Prenses Farya Bethlen, Macar kralı Gabor Bethlen’in (Erdel Prensi) kızıdır. Babasının ölümünden sonra taht kavgaları başlamıştır. Amcasının başa geçmek için yaptığı hamle yetersiz kalınca Prenses Farya çareyi kaçmakta bulmuştur. Farya güzel, cesur ve inatçı bir prensesti. Osmanlı'nın güvenirliliği bilindiği için Prenses Farya Osmanlı'ya sığınmayı tercih etti. Bu tercih onu IV. Murad'a aşık edecekti. Hatta o kadar aşık olacaktıki hayatını onun için verebilecek seviyedeydi.

Abbe Farya kimdir?
Abbe Farya (1844-1846), indo (Avrupa ve Endonezya kökenli insanlar) - portekizli bir rahip. Monte Kristo Kontu, Alexandre Dumas’nın 1844 'de  tarihi-macera romanıdır (Abbe Farya roman kahramanı). Romanda Edmond Dantes’in hapishane arkadaşı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR