25 Ocak 2017 Çarşamba

Sultanahmet Ayasofya müzesi nerede haritadaki yeri

AYASOFYA CAMİİ (Müzesi) NEREDE NASIL GİDİLİR?

Bizim bahsedeceğimiz Ayasofya Müzesi, İstanbul ili Fatih İlçesi, Sultanahmet'de bulunan Ayasofya Müzesi'nin nerede olduğuyla ilgilidir. Trabzon'da bulunan Ayasofya'nın nerede olduğu hakkında bilgiyi sitemizden bulabilirsiniz.

Ayasofya Müzesi (Camii), İstanbul, Fatih ilçesi Sultanahmet'tedir. Birinci, ikinci ve son hali olan üçüncü Ayasofya bulunuyor. Biz yıkımlardan sonra en son yapılan Ayasofya Müzesi'nin yol tarifini yapacağız. Bu konudaki ayrıntılı haritayı aşağıdaki bölümde görebilirsiniz.

Ayasofya Müzesi, Sultanahamet Camii karşınıda bulunur. Yerebatan Sarnıcı'nın sağ çaprazında, Gülhane Parkı'ndan, At Meydanı'na giderken solda, Topkapı Sarayı'nın Meydan tarafında bulunan eşsiz bir tarihi eserdir.

Ayasoyfya'ya nasıl gidilir?
Tramvay ile gidenler Meydanda indikleri zaman Ayasofya'yı karşılarında görebilirler. Eminönü - Sirkeci tarafından gelenler ise taramvay durağını takip ederlerse yanından geçeceklerdir. Beyazıt - Vezneciler tarafında gelenler ise tramvay yolunu takip ederek gidebilirler. Özel aracınız var ise giriş yasak olduğu için Sultanahmet'in arka sokaklarına park ederek Ayasofya'ya gidebilirler. Deniz yoluyla ulaşmak iseyenler ise Eminönü'de inip oradan ya tramvay ile yada yürüyerek gelebilirler. Marmaraydan ise Sirkeci'de inerek Ayasafoya'ya kadar yürüyebilirler.

Ayasofya Giriş ücreti nedir
Ayasofya Müzesi giriş ücreti, yaklaşık 8-10 euro arasındadır. 18 yaş altı ve 65 yaş üstü kişilere ücretsizdir. Aynı zamanda öğretmenlere, Kültür ve Turizm Bakanlığı kokartına sahip profesyonel turist rehberlerine, 12 yaş altı yabancı uyruklu çocuklara ücretsizdir. Müze ziyaretçilerine sabah 09.00-19.00 arasında kış ve yaz saati değişen şekilde hizmet vermektedir.

Sultanahmet Ayasofya Müzesi haritadaki yeri...
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR