10 Ocak 2017 Salı

Rakka hakkında bilgi ve Rakka ne demek?

Rakka ne demektir? Rakka nerede bulunuyor, haritadaki yeri neresi? Tarihi hakkında bilgi. Osmanlılar’da sürgün yeri Rakka neresidir? Rakka'da faal olan gruplar hangileridir...

Rakka kelimesinin bir çok anlamı vardır. Rakka ya da Ar-Rakkah (Arapça: الرقة). Kelime anlamı vadi arasındaki çukur demektir. Yazın kuruyan en küçük akarsu yatağına denir. Çinko veya kiremit yola rakka denir. Bir yerin adıdır. Usta büyücü anlamlarını taşır. Sel olduğunda üzerine yayılan araziye denir. Suriye'nin kuzeyinde, Fırat nehrine sınırı olun tarihi bir şehirdir. Yağmur sularını gidere veren çinko veya kiremit maddeyi denir.

Osmanlıca'da Rakka ne demek; Dere yanında bulunan, sel olduğunda üzerine yayılan araziye denir. Osmanlı'da Rakka ticaret merkezi olarak bilinir.

Rakka nerede? Rakka nerenin şehri
Rakka, diğer adıyla arapça, Ar-Rakkah, İngilizce: Governorate Of Ar-Raqqah, Suriye’nin 14 ilinden bir tanesidir. Suriye'nin kuzeyinde, Fırat Nehri üzerinde bulunur. Halebin 160 km. yakınındadır. Yüzölçümü; 19.616 km², 7,6 milkaredir. Rakım: 250 m (820 ft). Rakka'da kilometrekareye 47, milkareye 121 kişi düşer. Enlem: 35° 57' 0¨ N Boylam: 39° 1' 0¨ E'dir. Alan kodu: Ülke kodu: 963 Şehir kodu: 022'dir. Resmi dili arapçadır.

Rakka'nın kısaca tarihi 
İslam ordularının fetihi yapılmadan önceki simi Kallinikos’tur. Daha sonra Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1516'da fetih gerçekleştikten sonra Rakka adını almıştır. Bundan sonra Rakka; Urfa, Halep Vilayeti’ne bağlı bir sancak haline getirildi. Diyarbakır ve Halep şehirleri arasında merkez olarak Urfa oldu. 6 Sancaktan oluşan Rakka Beylerbeyliği de 37 Zeamat ve 616 tımar bulunuyor.

Osmanlılar’da sürgün yeri Rakka neresidir? 
Osmanlı İmparatorluğu 1516'da Rakkayı fethetmesinden sonra buraya sürgünler gerçekleştirdi. Rakka'ya, Beydili ve Avşar'lıları sürgün ettiği yeridir.

Rakka'da faal olan gruplar
IŞİD, (Irak ve Şam İslam Devleti) Kurucusu Ebu Bekir el-Bağdadi. Liva el-Fetih (Fetih Tugayı). Ahfad el-Resul (Peygamberin Torunları) Tugayı. Ahrar el-Şam el-İslamiye Hareketi (Şam Özgür Halkları İslami Hareketi).  PYD (Demokratik Birlik Partisi, Kürtçe: Partiya Yekîtiya Demokrat, Arapça: حزب الاتحاد الديمقراطي Ḥizb Al-Ittiḥad Al-Dimuqraṭiy), Lideri Salih Müslim’dir. YPG (Halk Koruma Birlikleri (Arapça: وحدات حماية شعبية - Kürtçe: Yekîneyên Parastina Gel), YPJ, YPG’nin kadın koludur.

Rakka'nın haritadaki yeri
Harita Google map üzerinden alınmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR