31 Ocak 2017 Salı

Çukur Çeşme Üçler Çeşmesi (camii)

Çukur Çeşme (Üçler Çeşmesi), hakkında kesin bilgi olmamasına rağmen yazılı kaynaklarda ismi “Çeşme-i Atîk der Meydân-ı Esb” diye kayıt altında tutulduğu düşünülüyor. Bu kaynaklarda 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman'nın Mimar Sinan’a inşaa ettirdiği Kırkçeşme Su Tesisleri’nin bir bölümü olduğu tahmin ediliyor. Çukur Çeşme (Üçler Çeşmesi), eski Hipodrumun yıkılan taşlarından inşaa edilmiştir. Bu yüzden üzerlerinde haç işaretleri bulunur. Bu çeşmeden çevrede oturan ahaliye ve meydanda yapılan törenlerde sakalar tarafından su satıldığı da kaynaklar arasındadır.

Çukur Çeşmenin adı nereden gelir
Çukur Çeşme'nin ismi Sultanahmet Camii'nin yükseltilme çalışmalarından sonra konuldu. Yükseltilen zemin nedeniyle, çeşme zeminden aşağıda kaldı. Bu yüzden çukurda kalan çeşmeye Çukur Çeşme adı verildi.
Üçler Camii kazısı
Yapılan kazılar sonucu; Çukur Çeşmesi'nin üstünde, Üçler Mescidi ismiyle bilinen bir ibadethane olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında mermerden yapılmış iki mezar, Hipodruma doğru giden kemerli bir kapı, oturan kadın heykeli ve başı kırık bir rölyef de ortaya çıkartılmıştır.

Mimarisi

4 çeşmeli, 4 kemerli, klasik üslupta yapılan çeşme, sade ve ahenkli tasarıma sahiptir. Çukur Çeşme'nin sağ taraftan inilen merdiven vardır. Sağ taraftan ayrıca küçük bir boşluk bırakılarak hazireye geçiş yapılmıştır. Sol tarafında ise örme duvar bulunuyor. 1930'a kadar bu şekilde kullanılan çeşme, daha sonra atıl duruma düşmüş ve 2015 yılına gelene kadar kötü bir hal almıştır. 2015'de restorasyon yapılmış ve bu günkü haline gelmiştir.

Çukur Çeşme (Üçler Çeşmesi) nerede
Sultanahmet, Hipodrumun (At Meydanı) yakınında, İbrahim Paşa Sarayı'nın yanında, Dikilitaş ve Yılanlı Sütunun karşısındadır.
Çukur Çeşme (Üçler Çeşmesi) neresi haritadaki yeri...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR