17 Aralık 2016 Cumartesi

Topkapı Sarayı'nın tarihi

Sultanahmet'e gidenlerin tarihinden müthiş etkilendikleri bir başka yerde Topkapı Sarayı'dır. Bu Saray sadece bir müze olarak bakmak hata olur. Burda bulunan 300.000 arşiv belgesi ile tarihe ışık tutan bir bilgi kaynağı halindedir. Bir çok olayı ve yapımını, nasıl yapıldığını veya olayları anlarken bilmediğimiz ayrıntılarıyla buradaki arşivlerden öğrenebiliriz. Bu yüzden Topkapı Sarayı sadece bizim için bir müzeden çok yaşayan bir tarihtir.

Topkapı Sarayı tarihi

Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmed Han'ın İstanbul'u fethinden (1453) sonra, 1460'da başlayıp 1478’de bitirilmiştir. Bu büyük Han, Allah'ın Peygamberi Resulullah (sallallâhu aleyhi ve sellem "صلى الله عليه و سلم") hadislerle müjdelediği özel kişidir. Bu yüzden de İslam tarihi bakımından önemli bir isme sahiptir. Büyük Sultan Topkapı Sarayı'nı; Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasında bulunan, İstanbul yarımadasının ucu olan Sarayburnu’ndaki Doğu Roma akropolü üzerindeki 700.000 metrekarelik alana inşaa etmiştir. Bu büyük yapı aynı anda 4 bin kişiyi içinde barındıracak şekilde yapılmıştır. Tarih içinde de bu sayıya ulaştığı Sarayı'ın arşivlerinde belirtilmiştir.

4 yüzyıla yakın 380 yıl boyunca buradan İmparatorluk yönetilmiştir. Yönetim ile ilgili olarak bir çok karar burda verilmiştir. Yönetimim yanı sıra eğitim ve sanat merkezi olarak da halk buradan istifade etmiştir. Sultan Abdülmecid’den sonra ise Dolmabahçe Sarayı'na taşınmıştır. 3 Nisan 1924'te Atatürk, Topkapı Sarayı'nı müze olarak kullanılması için İstanbul Âsâr-ı Atika Müzeleri Müdürlüğü’ne bağlamıştır. Bu gün ise Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü olarak ismi bilinir. O tarihte Topkapı Sarayı'nda Kubbealtı, Arz Odası, Mecidiye Köşkü, Hekimbaşı Odası, Mustafa Paşa Köşkü ve Bağdat Köşkü bölümleri ziyarete açılmıştır. Müze olarak kullanımı süresince her zaman önemini korumuştur. Camekan içine konulan emanetler sergilenerek sürekli buraya bir akın olmuştur. Özellikle Müslümanlar için önemli olan "Kutsal Emanetler" burada tutulması nedeniyle gerek halk gerek sultanlar gerek İslam alimlerinin buraya değer vermesi sonucu, dünya açısından büyük önem taşımıştır. 1985 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmesiyle dünyada buraya değer vermiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR