18 Kasım 2016 Cuma

Sultanahmet dolara elveda diyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dolara yerine TL ile ticareti arttırmaya yönelik adımlar Sultanahmet'te hayata geçeli uzun zaman oluyor. Ruble ve TL ticareti Rusya ile yapılan anlaşmalar ile daha da hız kazandı. Cumhurbaşkanı'nın TL'yi geliştirmek amaçlı kullanımını artırmak yönelik adımları zaten Sultanahmet esnafı yapmış durumda. Zaman içinde de çoğalacaktır.

Rusya Ticaret Mümessili Aydar Gashigullin, Sultanahmet'i örmek bölge olarak ele alıp burdan Ruble ve TL ticaretni çoğaltılması gerektiğini söyledi. Ayını zamanda Türkiye’ye gelen Rus devleti yetkililerinin dolar yerine Ruble ödemeleri, “Sultanahmet’te Ruble zaten kabul ediliyor, daha da ileriye götürmemiz gerek" diye konuştu. Gashigullin "Rusya'dan Türkiye'ye 500 bin, Türkiye'den Rusya'ya 300 bin turist gidiyor. Bu iyi bir alışveriş ama sadece turizm değil, müze, kongre, spor ve festival turizmlerini de geliştirmek gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye'nin Rusyada, Rusya'nın Türkiye'de kaç şirketi var
Türkiye’nin dış yatırımlarının yüzde 40’ının Rusya’da bilinen bir gerçek. Bu durumu bilen Rusya Ticaret Mümessili Aydar Gashigullin, Türkiye'nin dış yatırımının çoğunluğu Rusya'da, Türkiye’de de Rusya’nın 2 bin tane şirketi var. İki ülke arasında bir çok yeni hamleler yapılacaktır. Düzeltmeler yapılacaktır. Artık iki ülke işadamları daha rahat iş alanlarını gelişitirebileceklerdir. Aynı zamanda ortak yatırım fonu konusunda Rusya’nın adım attığını ve Türkiye’yi beklediklerini belirtti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR