26 Kasım 2016 Cumartesi

Ayasofya avlu

Ayasofya daha sonradan camiye çevrildiği için diğer kiliselerden farklı eklentileri bulunur. Bunlardan biri de şadırvandır. Ayasofya'dan avluya çıktığınız zaman I. Mahmut dönemine ait şadırvan karşınıza çıkar. Bu avluda aynı zamanda türbeler de bulunur.

Ayasofya'dan avluya çıkılmasından sonra sol tarafta yöneldiğinizde burdaki kapı türbeye açılır. Buralardaki türbeleri ziyaret edebilirsiniz. Türbelere Osmanlı için önemli yerlerdir. Bu türbeler de  II. Selim’in, III. Murat’ın , III. Mehmed’in, sultan Mustafa’nın, sultan İbrahim’in ve şehzadelerin türbeleri bulunur. Ayasofya'da bulunan türbelerde yapılan restorasyon çalışmaları sonucunda bazı kalıntılara rastlanmıştır. Bu kalıntılarda raslanan şey vaftiz havuzudur. Bilinenler içinde en büyük boyutlu olması da ayrı bir özellik kazandırır. Bizans döneminin VI. yüzyıl öncesi Hristiyanlık dönemine ait olduğu sanılmaktadır. Burda aynı zamanda Aya İrini Müzesi de bulunur. Burası Ayasofya Müdürlüğü’ne bağlıdır.

Ayasofya'nın avlusunda hem taş hem tuğla ile örülmüş bir yapı bulunur. Osmanlı döneminde eklenmiştir. Burası Sıbyan Mektebi’dir. Osmanlının eğitime çok değer verdiği ve bu konuda çok hassas davrandığı bilinir. Arşivlerde bu ayrıntılarıyla anlatılmıştır. Eğitim için kullanılan bu mekanda öğrencilere Kur-an eğitimi verilirdi. Bulanan diğer binalar ise de personel için kullanılan binalardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR