3 Eylül 2016 Cumartesi

Sultanahmet Camii Muvakkithane, Sıbyan Mektebi ve Arasta

Sultanahmet Camii Muvakkithane nedir? Sıbyan Mektebi ve Arasta hakkında bilgi. Sıbyan Mektebi ve Arasta nedir ne demektir?


Sultanahmet Camii Muvakkithane
Muvakkithane nedir - Vakit tayini binası. Muvakkit, güneş saatiyle ezan okuyan ayarlar.
Muvakkithaneye Sultan Ahmed türbesinin önündeki kapıdan girilir. Sultan Ahmed Vakfiyesi'nde "Evkat-ı ezana alim ve saat-i mikadda cazim bir muvakkit" kaybı vardır. Burada ise vaktinden emin olmayanlara veya bigi eksikliği olanlara burada muvakkitlik verilmektedir.

Sultanahmet Camii Sıbyan Mektebi
Sultanahmet Camii Sıbyan Mektebi - Dış avlu duvarına birleşen mektep beşik tonozlu bir zemin kat üzerinde yükselmektedir. Zemin katta bir çeşme ve dükkanlar üst katta kare planlı bir dershane yer almaktadır. Dershanenin sağır olan kuzey duvarlarında ortada ocak, yanlarda birer niş bulunmaktadır. Bugün dini ve kültürel bir eğitim merkezi olarak kullanılmaktadır.

Sultanahmet Camii Arasta
Arasta nedir; eskiden üstü örtülü aynı tür iş yapan esnafın bulunduğu bölüme veya dükkânlarının önü saçaklı çarşılara verilen addır. Sultanahmet Külliyesi'nin kıble yönündeki en uç yapısı olarak Arasta, İstanbul da 17. yy'dan kalan tek üstü açık çarşıdır. Sipahilerle ilgi eşyarın satıldığı dükkanlar bu gün turistlik amaçla kullanılmaktadır.

Sultanahmet Camii ile ilgili tüm bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SULTANAHMET HAKKINDA EN SON GİRİLEN YAZILAR